ارسال شده در

افت قیمت دلار و افزایش یورو و پوند بانکی

افت قیمت دلار و افزایش یورو و پوند بانکی

چهارشنبه ۶ اردیبهشت : افت قیمت دلار و افزایش یورو و پوند بانکی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) ارزش برابری ۳۹ ارز عمده را اعلام کرد که بر مبنای آن ارزش ۱۶ ارز همچون دلار آمریکا نسبت به دوشنبه گذشته (چهارم اردیبهشت) کاهش و ۲۰ ارز از جمله یورو و پوند انگلیس افزایش یافت؛ سه ارز نیز تغییر قیمتی نداشتند.

افت قیمت دلار به اینصورت بود که هر دلار آمریکا امروز چهارشنبه ۶ اردیبهشت با افت دو ریالی ۳۲,۴۳۵ریال، هر پوند انگلیس با ۱۲۶ ریال افزایش قیمت ۴۱,۶۴۰ ریال و هر یورو با ۳۱۳ ریال رشد ۳۵,۴۸۲ ریال ارزش گذاری شد.
همچنین هر فرانک سوییس ۳۲,۶۸۵ریال، کرون سوئد ۳,۷۰۱ ریال، کرون نروژ ۳,۷۹۴ریال، کرون دانمارک ۴,۷۶۹ ریال، روپیه هند ۵۰۵ ریال، درهم امارات متحده عربی ۸,۸۳۱ریال، دینار کویت ۱۰۶,۴۷۰ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۰,۹۶۳ ریال، یکصد ین ژاپن ۲۹,۱۶۵ ریال، دلار هنگ کنگ ۴,۱۶۹ ریال، ریال عمان ۸۴,۲۶۷ ریال، دلار کانادا۲۳,۹۰۶ ریال، راند آفریقای جنوبی ۲,۴۸۱ ریال، لیر ترکیه ۹,۰۶۱ ریال و روبل روسیه۵۷۹ ریال تعیین قیمت شد.
در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هر ریال قطر ۸,۹۰۸ ریال، یکصد دینار عراق ۲,۷۷۲ ریال، لیر سوریه ۱۵۲ریال، دلار استرالیا ۲۴,۳۷۹ ریال، ریال سعودی ۸,۶۴۹ ریال، دینار بحرین ۸۶,۰۹۳ ریال، دلار سنگاپور ۲۳,۲۹۳ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲,۱۳۹ ریال، یکصد روپیه نپال ۳۱,۵۳۷ریال، یکصد درام ارمنستان ۶,۶۹۶ ریال، دینار لیبی ۲۳,۲۹۰ ریال، یوان چین ۴,۷۱۱ریال، یکصد بات تایلند ۹۴,۲۲۸ ریال، رینگیت مالزی ۷,۴۴۷ ریال، یک هزار وون کره جنوبی۲۸,۸۷۲ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۰,۳۹۰ ریال، افغانی افغانستان ۴۸۰ ریال، روبل جدید بلاروس ۱۷,۳۰۸ ریال، منات آذربایجان ۱۹,۳۴۸ ریال، سامانی تاجیکستان ۳,۸۲۶ریال و بولیوار جدید ونزوئلا ۳,۲۲۶ ریال قیمت خورد.

 

منبع : ایرنا

ارسال شده در

ستاد مبارزه با قاچاق کالا:حمل بار بدون ثبت در سامانه جامع انبارها ممنوع شد

ستاد مبارزه با قاچاق کالا:حمل بار بدون ثبت در سامانه جامع انبارها ممنوع شد

ستاد مبارزه با قاچاق کالا اعلام کرد: با اجرای قانون ساماندهی نظام توزیع بار در کشور، از حمل بار در اندازه تجاری از مبدأ یا به مقصدی که در سامانه جامع انبارها ثبت نشده باشد، جلوگیری خواهد شد.

ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، پیرو اطلاعیه مشترک این ستاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت صاحبان و بهره‌برداران انبارها و مراکز نگهداری کالا موظف‌اند هرگونه اطلاعات مربوط به انبار یا مرکز نگهداری کالای خود را در سامانه جامع انبارها ثبت کنند.

انبارهای عمومی، گمرکی، اختصاصی، بندری، اموال تملیکی و واحدهای صنعتی، تولیدی، معادن، سردخانه‌ها، سیلوها، کشتارگاه‌ها، مراکز کشت و صنعت، دامداری‌ها، دامپروری‌ها، مزارع پرورش حیوانات، مراکز آبزی پروری، باغات، زمین‌های زراعی، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها، مجتمع‌های تفریحی- رفاهی، هتل‌ها، واحدهای صنفی، انبارهای نفتی، جایگاه‌های توزیع سوخت، نیروگاه‌ها و … که به صورت عمومی، خصوصی، دولتی، تعاونی، عام المنفعه یا هر شکل دیگر فعالیت می‌کنند، ضروری است در اسرع وقت در «سامانه جامع انبارها» ثبت نام کنند.

ثبت نام در سامانه جامع انبارها

صاحبان و بهره‌ برداران انبارها و مراکز نگهداری کالا می‌توانند از طریق نشانی اینترنتی www.nwms.ir ثبت نام کرده یا از طریق مراجعه به سامانه فوق و درج کد ملی، از وجود اطلاعات مربوط به انبار یا مرکز نگهداری کالای خود در سامانه، اطمینان حاصل نمایند.

در صورتی که محل مورد نظر، مبدأ یا مقصد حمل بار در اندازه تجاری (کامیون، کامیونت و وانت) باشد، مطابق قانون مشمول اخذ بارنامه رسمی حمل و نقل جاده‌ای بوده و ثبت آن در سامانه انبارها، ضروری است.

جهت ثبت نام محل در سامانه انبارها، اطلاع از کد پستی ضروری است، اخذ کد پستی برای محل‌های فاقد کد، از طریق مراجعه به اداره یا دفتر پستی شهرستان مربوطه و ارائه درخواست امکان پذیر است.

همچنین با ارائه درخواست کدپستی همزمان با ثبت اطلاعات در سامانه انبارها از طریق همین سامانه، کدپستی تخصیص یافته از طرف شرکت پست به طور خودکار از طریق پیامک به متقاضی اطلاع رسانی خواهد شد.

در صورت عدم توانایی ثبت اطلاعات از طرف مالک یا بهره‌بردار محل در سامانه، لازم است اطلاعات کد ملی، تلفن همراه و کد پستی محل، به طور حضوری به اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان مربوطه ارائه و در ازای آن رسید دریافت شود.

منبع : مهر

ارسال شده در

۱۲ درصد معاملات فروردین بورس در اختیار ابزارهای نوین مالی

۱۲ درصد معاملات فروردین بورس در اختیار ابزارهای نوین مالی

آمار معاملات فروردین بورس نشان می دهد ارزش کل دادوستدهای ابزارهای نوین مالی، ۱۲.۶ درصد از کل معاملات فروردین بورس را به خود اختصاص داده است.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط اطلاعات منتشره اداره آمار و اطلاعات شرکت بورس در فروردین امسال از ۱۰۵ کارگزار فعال در بورس، ۱۰۳ کارگزار در معاملات آنلاین فعال بوده اند.

همچنین در این مدت ۴۰٫۰۷ درصد از کل معاملات الکترونیکی در ۵ کارگزاری انجام شده است که به ترتیب کارگزاریهای مفید با ۲۲٫۷۶ درصد، آگاه با ۵٫۰۹ درصد، فارابی با ۵٫۰۴ درصد، مبین سرمایه با ۳٫۸۳ درصد و بانک کشاورزی با ۳٫۳۵ درصد رتبه های اول تا پنجم را به نام خود ثبت کردند.

این گزارش می‌افزاید: از کل معاملات ماه گذشته نیز بیش از ۲۳ هزار میلیارد ریال خرید و فروش الکترونیکی بوده است که ۳۱ درصد کل خرید و فروش می باشد و ارزش کل خرید و فروش در فروردین ماه هم بیش از ۷۵ هزار میلیارد ریال بوده است.

براین اساس ارزش خرید و فروش خرد و بلوک در این مدت معادل ۸۱ درصد کل معاملات بوده و ارزش خرید و فروش عمده ۶ درصد از معاملات و ارزش کل سایر ابزارهای نوین مالی ۱۲٫۶ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص داده است.

این گزارش می افزاید: تعداد ۵ شرکت کارگزاری نیز در ماه گذشته ۲۹٫۹۳ درصد کل ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند که بر این اساس شرکتهای کارگزاری مفید با ۸٫۱۰ درصد، کارگزاری بانک پارسیان با ۷٫۵۴ درصد، کارگزاری بانک کشاورزی با ۶٫۶۷ درصد، کارگزاری بانک ملت با ۴٫۳۲ درصد و بانک ملی ایران با ۳٫۳۰ درصد در رتبه های اول تا پنجم این جدول قرار دارند.

منبع : تسنیم

ارسال شده در

خودکفایی ایران در تولید گاز کلر مورد نیاز در بخش تصفیه آب

خودکفایی ایران در تولید گاز کلر مورد نیاز در بخش تصفیه آب

سرپرست دفتر تحقیقات و فناوری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: هم اکنون به سطح تولید گاز کلر در حد نیاز کشوری رسیده ایم و تا حدودی صادرات نیز داریم که با اجرای فازهای توسعه ای در کارخانه های تولید گاز کلر ، قادر به صدور هرچه بیشتر آن به سایر کشورها خواهیم بود.

«حسین عطایی فر» سرپرست دفتر تحقیقات و فناوری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: در ابتدای برنامه اول توسعه، اجرای طرح های آب و فاضلاب از نظر فناوری ، دانش فنی، طراحی و مهندسی و همچنین تجهیزات تا حدود زیادی متکی به خارج از کشور بود، اما با شکل گیری برنامه های گام به گام  جهت ظرفیت سازی و افزایش توان علمی، فنی و اجرایی در صنعت آب و فاضلاب کشور و اجرای پروژه های آب و فاضلاب به صورت مناقصه با بهره گیری از مشارکت شرکت های داخلی و خارجی و در مراحل بعد افزایش تدریجی سهم صنایع پشتیبان ملی، شرکت های مشاور و پیمانکار داخلی و کاهش حضور شرکت های خارجی و برگزاری اعم مناقصه ها مابین شرکت های داخلی، توان داخلی در طراحی، ساخت و بومی سازی تجهیزات مورد نیاز در کنار شکل گیری شرکت های آب و فاضلاب افزایش پیدا کرد.

وی افزود: این افزایش توان فنی و مهندسی به طوری بود که سطح کمی و کیفی مشاورین رسته آب و فاضلاب و پیمانکاران تخصصی سیویل و تجهیزات در طی سال های گذشته ارتقای چشمگیری یافته و بخش صنعت و واحدهای تولیدی نیز از رشد قابل توجهی برخوردار شده است که البته در این بین، حمایت وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از ایجاد ظرفیت های داخلی و همچنین اجرای پروژه های متعدد آب و فاضلاب در مقیاس بزرگ و کوچک در مناطق شهری و روستایی کشور نقش کلیدی داشته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: در حال حاضر نیازهای طرح های عمرانی آب و فاضلاب عمدتا از داخل کشور صورت گرفته و فقط در بخش های خاص و بسیار محدود که امکان تامین کالاها از داخل کشور وجود ندارد، نسبت به تامین کالا از خارج کشور اقدام می شود .

وی ادامه داد: شرکت‌های تولیدی تاکنون گام های بلندی را در کسب دانش فنی و تولید عمده اقلام پرمصرف مشتمل بر انواع لوله‌ها و اتصالات، پمپ‌ها، شیرها و اتصالات، کیت‌های انشعاب آب و فاضلاب، کنتورهای آب، مواد شیمیایی و انواع پوشش ها، بخشی از تجهیزات مکانیکال تصفیه‌خانه‌ها،  تجهیزات برقی، اتوماسیون و سامانه‌های ابزار دقیق و کنترل برداشته‌اند که البته ضروری است به صورت مستمر نسبت به ارتقای کیفیت کالاها بر اساس استانداردهای جدید، به روزشدن و افزایش توان علمی و فنی و بهره‌گیری از فناوری‌ها و روش‌های نوین، گام‌های سریع‌تری را بردارند که این امر به جز تقویت دو بخش تحقیق و توسعه و کنترل کیفی امکان پذیر نخواهد شد .

عطایی فر در تشریح نمونه های رسیدن به خودکفایی در ساخت تجهیزات آب و فاضلاب گفت: در ابتدای تشکیل شرکت های آب و فاضلاب کمتر از انگشتان یک دست شرکت تولید کننده لوله های پلی اتیلن وجود داشت اما در حال حاضر بیش از ۴۰۰ تولیدکننده لوله پلیمری وجود دارد.

خودکفایی کشور در تولید گاز کلر مورد نیاز در بخش تصفیه آب

سرپرست دفتر تحقیقات و فناوری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از خودکفایی کشور در تولید گاز کلر مورد نیاز در بخش تصفیه آب خبر داد و گفت: در خصوص تامین مواد شیمیایی به ویژه گاز کلر محدودیت بسیاری وجود داشت، درحالی که هم اکنون به سطح تولید گاز کلر در حد نیاز کشوری رسیده ایم و تا حدودی صادرات نیز داریم که با اجرای فازهای توسعه ای در کارخانه های تولید گاز کلر ، قادر به صدور هرچه بیشتر آن به سایر کشورها خواهیم بود؛ همچنین پتانسیل صادرات در بخش شیرآلات صنعتی، پمپ و الکتروپمپ، لوله های فولادی ، چدنی، پلیمری ، کامپوزیت و بسیاری اقلام دیگر نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت های ایجاد شده صنعت در کشور، زمینه بومی سازی دانش فنی محصولاتی که در کشور سابقه تولید نداشتند از جمله لوله ها و اتصالات پلیمری و کامپوزیت در اقطار و فشارهای کاری بالا، پمپ های فشار قوی کنتورهای آب با دقت بالا ، شیر آلات سوزنی و شیرهای قطع شونده در شرایط اضطراری ، انواع تجهیزات پیشرفته مکانیکی و الکتریکی  تصفیه خانه های آب و فاضلاب ، بخشی از انواع تجهیزات ابزار دقیق ، لوله ها و منهول ها و استفاده از مصالح نوین فراهم شد.

عطایی فر با بیان اینکه

“شرکت های تولیدی لازم است به منظور گسترش بازار مصرف  به دنبال نوآوری ها و افزایش سطح کیفی کالا با رویکرد طولانی شدن طول عمر مفید تاسیسات و تجهیزات تولیدی باشند”

گفت: در این خصوص شرکت‌های بزرگ تولیدی می توانند از محصولات نوآورانه شرکت‌های دانش‌بنیان در فرآیند تولید کالاهای تخصصی  استفاده کنند .

وی افزود: با توجه به ورود فناوری‌های نوین به عرصه آب و فاضلاب در دنیا، می توان با بهره‌گیری از دستاوردهای پژوهشی  طرح‌های مخترعان و مبتکران به کسب دانش فنی روز و بومی‌سازی آن پرداخت و تا حد امکان گام به گام با تغییرات فناوری پیش رفت که در این زمینه شرکت های صنعتی لازم است در زمینه بهره گیری و مهندسی مجدد ماشین آلات تولید بازنگری کرده و از آخرین تجهیزات ساخت به روز برای تولید کالاهای تخصصی استفاده کنند.

لزوم استفاده تولید کنندگان از آخرین فناوری های نوین به صورت کنسرسیوم یا مشارکتی

از طرف دیگر با توجه به ابعاد مدیریت انرژی و  کمینه شدن هزینه ها در طول عمر بهره برداری تاسیسات ، ضروری است تولیدکنندگان از آخرین فناوری های نوین به صورت کنسرسیوم یا مشارکتی استفاده کنند.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: از مهم ترین برنامه های مستمر مورد پیگیری در صنایع آب و فاضلاب ، تداوم اتکاء به صنعت داخلی و ارتقای سطح کیفی با استقرار نظام کنترل کیفی کالاها با استقرار برنامه جامع بازرسی فنی کالاها، به روز رسانی استاندارد کالاها ، الزام رعایت استانداردهای معتبر در طراحی و ساخت کالاها از مواد اولیه تا فرآیند تولید و در نهایت محصول تولیدی  ، رشد مراکز تحقیق و توسعه در صنعت و تشویق بخش دانشگاهی و پژوهشی و همچنین بخش خصوصی در ایجاد آزمایشگاههای مرجع کنترل کیفی محصولات است.

وی افزود: صنعت آب و فاضلاب به ویژه در حوزه صنایع پشتیبان ، شرکت های مشاوره و پیمانکاری و  سرمایه گذاری در انجام طرح های آب و فاضلاب در طی سال های گذشته روند رو به رشدی داشته و سیاست های وزارت نیرو و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در واگذاری امور به بخش خصوصی در قالب طرح های BOO  ، BOT  و بیع متقابل نیز موجب افزایش توان بخش خدمات مهندسی و تولیدی شده است .

 

منبع : تسنیم

ارسال شده در

افزایش قیمت سکه | ردپای دلال‌ها در اقتصاد کشور به وضوح دیده می‌شود

افزایش قیمت سکه | ردپای دلال‌ها در اقتصاد کشور به وضوح دیده می‌شود

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به افزایش قیمت سکه گفت: دولت باید بتواند با تزریق های مناسب در مقاطع زمانی مختلف تعادل را رعایت کند ،اما به هر دلیلی در قاطبه کالاهای اثرگذار اقتصادی ردپای دلال ها را می بینیم.

محمد کشتی آرای در واکنش به افزایش اخیر قیمت طلا و سکه گفت: هم نرخ ارز و هم قیمت سکه و طلا سنجشی برای قیمت های دیگر هستند یعنی اگر کسی بخواهد کالایش را گران کند، بهانه می آورد و سنجش طلا و سکه و دلار را مبنا قرار می دهد که آنها گران شده اند در صورتی که ممکن است آن کالا و خدمت هیچ ارتباطی با طلا و سکه نداشته باشد.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر دلایل افزایش قیمت سکه را داخلی ندانست و عنوان کرد: در این سال ها قیمت جهانی طلا رو به افزایش است که دلایل متعدد سیاسی و اقتصادی دارد. قیمت طلا و سکه در داخل کشور از حاصل ضرب قیمت جهانی طلا و قیمت ارز به دست می آید.

ارزش دلار در سال های اخیر در بازارهای جهانی کاهش پیدا کرده و همین امر باعث شده قیمت جهانی طلا افزایش پیدا کند چون به جای سرمایه گذاری روی ارز، سرمایه گذاری روی طلا اتفاق می افتد و طبیعتا افزایش تقاضا هم از جمله عواملی است که قیمت طلا را بالا می برد.

وی با تاکید بر اینکه طلا کالای سرمایه ای است و لازم به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ندارد، تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده را نباید طلافروشان بپردازند و باید مصرف کنندگان بپردازند و همین امر انگیزه مصرف طلا را در کشور کاهش داده است.

طبق صحبت های کارشناسی که شده است دولتمردان اقتصادی به این نتیجه رسیده اند که نباید این مقدار مالیات گرفته شود و الان در اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده قرار شده است به جای نه درصد، سه درصد دریافت کنند.

یکی دیگر از عوامل افزایش قیمت سکه در کشور

وی یکی دیگر از عوامل افزایش سکه در کشور را بر هم خوردن تعادل عرضه و تقاضا دانست و گفت: در برخی از مواقع از سال به علت خرید بیشتر و تقاضای بیشتر امکان افزایش قیمت سکه وجود دارد.

در ادامه غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی خاطر نشان شد: قیمت هر کالایی تابع عرضه و تقاضا است و همه دولت ها باید تلاش کنند تا این قیمت نتواند نظام بازار را بر هم بزند.

وی سفته بازی و دلال بازی ها را از عواملی دانست که بر ثبات اقتصادی کشور ثاتیرگذارند و افزود: متاسفانه همه دولت ها به دلیل نامعلوم نتوانسته اند این موضوع را حل کنند.

دلال ها می توانند نظام حاکمیتی را دچار مشکل کنند یعنی اگر تشخیص دهند بر قیمت سکه می توانند تاثیر بگذارند،حتما به این کار اقدام می کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس متذکر شد: دولت باید بر این امر نظارت داشته باشد و بتواند با تزریق های مناسب در مقاطع زمانی مناسب تعادل را رعایت کند تا کمبود سکه موجب افزایش قیمت سکه نشود اما به هر دلیلی ما در قاطبه کالاهای اثرگذار در اقتصاد کشور ردپای دلال ها را می بینیم.

وی با تاکید بر اینکه در بانک مرکزی افرادی هستند که نمی خواهند این مشکل به طور قطعی حل شود، تصریح کرد: بانک مرکزی تا به الان به هر دلیلی نتوانسته این مسئله را سامان دهی کند و کم کم به نظر می رسد یکسری در این دستگاه موجبات کندی این نظارت را فراهم می کنند و متاسفانه طبق قانون نه می توانیم به روسای بانک مرکزی اخطار دهیم و نه تذکر بدهیم و نه به مجلس فرا بخوانیم.

منبع : تسنیم

ارسال شده در

سرمایه گذاری خارجی در کشور بسیار کمتر از میزان ایده‌آل است

سرمایه گذاری خارجی در کشور بسیار کمتر از میزان ایده‌آل است

با توجه به اهمیت تجارت خارجی در رونق اقتصاد کشور باید حجم روابط اقتصادی را با کشور های مختلف افزایش دهیم.در همین راستا علاوه بر فراهم کردن زمینه برای توسعه صادرات باید با شناساندن ظرفیت های مختلف کشور، سرمایه گذاری خارجی به داخل کشور جذب شود.

علی نجفی خوشرودی، نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با عضو شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی به تشریح لزوم گسترش دیپلماسی اقتصادی و همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی پرداخت.

این نماینده مجلس با اشاره به محدودیت هایی که در زمینه تجارت خارجی به خاطر فشارهای نظام های سلطه بر کشور وجود دارد، گفت: مسئله دیپلماسی اقتصادی برای بهبود این وضعیت بسیار مهم است.

هم چنین با کاهش فشارها و تحریم های بین المللی، گسترش تجارت خارجی می تواند سریع تر انجام شود.

وی در ادامه صحبت هایش عنوان کرد: با توجه به موقعیت مناسب کشور در زمینه های مختلف از جمله قرار گرفتن در مسیر ترانزیتی و همسایگی با تعداد زیادی از کشورها، امکان توسعه تجارت با آن ها وجود داشته و کشور ظرفیت فراوانی در این موارد دارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس در تکمیل صحبت هایش خاطر نشان کرد: اگرچه در ادوار گذشته فعالیت هایی در زمینه توسعه روابط اقتصادی با کشورها انجام گرفته است ولی این فعالیت ها با توجه به ظرفیت هایی که داریم برای توسعه کشور، کافی نبوده است.

اگر ما می خواهیم به رونق اقتصادی دست یابیم باید تجارت خارجی خود را افزایش دهیم.

وی با اشاره به دستور العمل هایی که در اسناد بالا دستی کشور تاکید شده است، خاطرنشان کرد: یکی از این دستورالعمل ها، توسعه پیوندهای اقتصادی با کشورهای همسایه و مشترک المنافع بوده است که وزارت خارجه نیز ملزم به پیگیری آن است.

از اولویت های این هدف جذب سرمایه گذاری خارجی، جذب فناوری های جدید و توسعه صادرات غیر نفتی به این کشور ها است.

نجفی با اشاره به اینکه در این راستا سفارتخانه های ما در کشور های مختلف وظایف مهمی دارند، گفت: در چهار مورد از سفارتخانه های ما، یکی از کارشناسان مربوط به بخش بازرگانی حضور دارد و در برخی از کشور های هدف که حجم روابط اقتصادی بیشتری داریم، رایزن اقتصادی حضور دارد که از سوی سازمان توسعه تجارت انتخاب می شوند.

البته باید سعی کنین در سفارتخانه های بیشتری فعالان اقتصادی حضور یابند.

وی در تکمیل صحبت هایش اظهار داشت: سفارتخانه های ما در این زمینه باید توجیه باشند و ظرفیت ها و فرصت های آن کشور را شناسایی کنند تا کشور ما بتواند از آن ظرفیت ها استفاده کند.

البته این امر نیازمند آماده بودن شرایط و بستر ها در داخل کشور است.

از جمله این شرایط مسئله تولید با کیفیت در کشور، گمرگ، وسائل حمل و نقل و تسهیل صادرات کالا ها می باشد.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: همچنین ارتباط بین بخش های خصوصی کشور ما با این کشورها باید از طریق برگزاری نشست ها و همایش های تجاری ایجاد شود تا ظرفیت های کشور ما به آن ها بیشتر شناسانده شود.

همچنین بایستی فرصت های اقتصادی در کشور های هدف برای تولید کننده ها و بخش خصوصی ما معرفی شوند.

یکی دیگر از کارهایی که در زمینه دیپلماسی اقتصادی باید صورت گیرد، جذب سرمایه گذاری خارجی به داخل کشور است.

 

وجود ظرفیت های فراوان برای سرمایه گذاری خارجی در کشور

وی در ادامه به وجود ظرفیت های فراوان برای سرمایه گذاری خارجی در کشور اشاره کرد و افزود: این ظرفیت ها در بخش انرژی، صنایع پیشرفته، فناوری های نوین و غیره در کشور وجود دارد که بسیار هم جذاب هستند و می تواند سرمایه های خارجی زیادی را جذب کنند.

البته شرایط برای جذب این سرمایه ها مساعد تر شده ولی با میزان ایده آل، فاصله زیادی دارد.

بعضی از بانک های بین المللی هم اعلام آمادگی کرده اند ولی بیشتر بانک های بین المللی برای فعالیت با کشور ما مردد هستند.

نجفی در پایان گفت: اگرچه سرمایه گذاران خارجی از طرف برخی کشورها از جمله آمریکا برای سرمایه گذاری در ایران با تهدید مواجه هستند ولی اگر ما به درستی ظرفیت های کشور را به آنها معرفی کنیم با وجود این محدودیت ها هم به کشور ما خواهند آمد.

 

منبع: قطره

ارسال شده در

بیشترین کاهش هفتگی قیمت نفت در طی یکماه گذشته رقم خورد

بیشترین کاهش هفتگی قیمت نفت در طی یکماه گذشته رقم خورد

قیمت نفت روز جمعه بیش از دو درصد کاهش یافت و بیشترین کاهش هفتگی در طی بیش از یک ماه گذشته را به ثبت رساند.

مشاهده شواهدی بیشتر از این واقعیت که تولید نفت و رشد ذخایر نفت خام آمریکا در حال خنثی کردن تلاش های اوپک برای کاهش مازاد عرضه جهانی نفت است موجب شد تا قیمت نفت روز جمعه بیش از دو درصد کاهش یابد و بیشترین کاهش هفتگی در طی بیش از یک ماه گذشته را به ثبت برساند.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات دیروز با یک دلار و ۳ سنت، معادل ۲ درصد کاهش به ۵۱ دلار و ۹۶ سنت رسید.

قیمت نفت خام آمریکا نیز یک دلار و ۹ سنت، معادل ۲٫۲ درصد کاهش یافت و به ۴۹ دلار و ۶۲ سنت رسید.

در این هفته، قیمت نفت برنت ۷ درصد کاهش داشت، در حالی که نفت خام آمریکا کاهش ۶٫۷ درصدی را تجربه کرد.

این بیشترین کاهش قیمت هفتگی هر دو شاخص نفتی از هفته منتهی به ۱۰ مارس تاکنون است.

بسیاری در بازار نفت همچنان انتظار دارند که کشورهای عضو اوپک توافق کاهش تولید را برای یک دوره شش ماهه دیگر تمدید کنند.

روز جمعه یک کمیته فنی متشکل از تولید کنندگان عضو و غیر عضو اوپک پیشنهاد کردند که توافق کاهش تولید در نشست ۲۵ می در وین تمدید شود.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نگفته که آیا کشورش به تمدید توافق وفادار خواهد بود یا نه.

به گفته ی الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه میزان ذخایر نفتی جهان در حال کاهش است.

بجارنه شیلدراپ، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت، من انتظار ندارم اوپک توافق کاهش تولید را تمدید کند، زیرا این اقدام اوپک را در برابر نفت شیل آمریکا آسیب پذیرتر خواهد کرد.

میزان تولید نفت آمریکا که قبلا به بالاترین رقم ز اوت ۲۰۱۵ رسیده بود، احتمالا همچنان به روند افزایشی خود ادامه می دهد.

شرکت های حفاری نفتی آمریکا برای چهاردهمین هفته متوالی تعداد سکوهای حفاری خود را افزایش داده اند.

 

منبع : تسنیم

ارسال شده در

آغاز به کار مرکز مشترک آب ایران و استرالیا با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه

آغاز به کار مرکز مشترک آب ایران و استرالیا با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه

مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد دریاچه ارومیه و استاد دانشگاه صنعتی شریف از آغاز به کار مرکز مشترک آب ایران و استرالیا با محوریت پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

مسعود تجریشی در مراسم افتتاحیه مرکز مشترک آب ایران و استرالیا که عصر امروز با حضور سفیر استرالیا و نمایندگانی از سازمان محیط زیست و ستاد احیای دریاچه ارومیه و جمعی از استادان دانشگاه صنعتی شریف در این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: این مرکز بعد از توافق بین وزیر نیروی ایران و وزیر تجارت استرالیا که در شهریور ماه سال گذشته منعقد شد کار خود را آغاز کرد.

وی افزود: استرالیا با نمایندگی دانشگاه ملبورن به عنوان سی و چهارمین دانشگاه دنیا و ایران با نمایندگی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک دانشگاه فنی برای پیگیری این مرکز انتخاب شده و این مرکز در دانشگاه صنعتی شریف مستقر شد.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه سه سال پیش تفاهم‌نامه‌ای بین پنج دانشگاه پلی تکنیک، تهران، شهید بهشتی، علوم پزشکی و صنعتی شریف در حضور وزیر علوم منعقد شد، گفت: این تفاهم‌نامه به منظور پیگیری فعالیت‌های مشترک بین این دانشگاه‌ها ایجاد شد برای اینکه بتوانیم از این توافق موجود استفاده کنیم، چهار دانشگاه فنی یعنی دانشگاه شریف، پلی تکنیک، تهران و شهید بهشتی دو جلسه برگزار کردند و قرار شد دانشگاه شریف به عنوان نماینده ایران و دانشگاه ملبورن به عنوان نماینده استرالیا در حوزه آب به صورت عموم همکاری‌های مشترک خود را آغاز کنند.

 

پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه مبنای همکاری‌های مشترک دو کشور ایران و استرالیا

تجریشی گفت: از آنجا که دنبال یک پروژه واقعی برای آغاز فعالیت این مرکز مشترک بودیم دریاچه ارومیه و پروژه‌های احیای این دریاچه مبنای همکاری‌های مشترک دو کشور ایران و استرالیا در حوزه آب قرار گرفت.

وی با بیان اینکه همکاری‌های خود در حوزه دریاچه ارومیه را از حدود چهار ماه پیش به منظور عملیاتی کردن این مرکز آغاز کرده‌ایم، گفت: برای فعال کردن این مرکز مشترک پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه را به عنوان محور فعالیت‌های مرکز قرار دادیم.

این استاد صنعتی شریف در ادامه به سفر اخیر جمعی از نمایندگان ایران به استرالیا اشاره و اظهار کرد: اخیرا اساتید دو دانشگاه ایران، نمایندگانی از شرکت‌های آب منطقه‌ای و جهاد کشاورزی منطقه ارومیه و نمایندگانی از وزارت نیرو، اتاق بازرگانی و NGOها شناسایی شده و برای کسب تجربیات و بازدید از دریاچه موری دارلینگ به استرالیا سفر کردند.

پیغام این گروه به ما این بود که بهترین راه برای اجرای تعاملات مشترک در حوزه آب و کاهش مصرف آب کشاورزی حوزه دریاچه ارومیه است.

تجریشی با اشاره به اینکه در جلسه امروز سفیر استرالیا نیز عنوان کردند که موضوع آب برای کشور استرالیا حائز اهمیت است، گفت: ایشان تاکید کردند که ایران در حوزه دانش با فارغ التحصیل کردن دانشجویان نشان داده که در حوزه آب قوی است. بنابراین می‌توانیم در حوزه آب و کشاورزی همکاری‌های مشترک با ایران را در حوزه آبریز دریاچه ارومیه شروع کنیم.

وی افزود: سفیر استرالیا همچنین اشاره کردند که این موضوع برای دولت استرالیا بسیار اهمیت دارد.

همچنین به نمایندگی از دولت استرالیا اظهار امیدواری کرد که تعاملات بین دو کشور در حوزه آب به عنوان موضوع حیاتی برای جامعه جهانی شکل بگیرد تا یک الگو برای همکاری‌های مشترک و تبادل تجربیات در سایر زمینه‌ها نیز داشته باشیم.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در ادامه به محورهای همکاری مشترک بین ایران و استرالیا در نتیجه شکل گیری مرکز آب ایران در استرالیا اشاره و اظهار کرد: مرکز مشترک آب ایران و استرالیا به منظور تبادل تحقیقات و پژوهش‌ها همچنین به منظور تبادل اساتید و دانشجویان شکل گرفته است.

این مرکز کانالی برای گسترش تعاملات بین دو کشور ایران و استرالیا است.

به گفته تجریشی یکی از زمینه‌های مهم که به طور غیر مستقیم به حوزه آب ارتباط دارد حوزه گردشگری است.

این حوزه حوزه‌ای است که استرالیایی‌ها در آن هم در بحث دانش و هم در بحث زیرساخت تجربه بسیاری دارند.

همچنین بحث اقتصاد آب و حقوق آب مباحث مهم دیگر مرتبط با این حوزه است.

ابعادی که استرالیایی‌ها تجربه خوبی در آن دارند.

اگر بتوانیم این تجربه‌ها را در کشور بومی کنیم اتفاقات خوبی رقم می‌خورد.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به اینکه اگر بتوانیم مصرف آب را کاهش دهیم حوزه گردشگری و صنعت نیز فعال می‌شوند، اظهار کرد: محور اصلی همکاری‌های این مرکز آب است ولی چون سایر حوزه‌ها مثل گردشگری به طور غیر مستقیم به آب مربوط است این حوزه‌ها را نیز تحت پوشش قرار می‌دهیم.

تجریشی با اشاره به اظهار نظر سفیر استرالیا در مورد شکل گیری این مرکز مشترک اظهار کرد: سفیر استرالیا معتقد بود که محور همکاری‌های این مرکز باید جامعیت داشته باشد.

این استاد دانشگاه صنعتی شریف در پایان اظهار کرد: حوزه‌هایی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به آب مربوط است به عنوان محورهای فعالیت مرکز مشترک آب ایران و استرالیا قرار گرفته است.

 

منبع : میزان

ارسال شده در

رشد 26 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ معدنی

رشد 26 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ معدنی

میزان تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت های بزرگ معدنی در سال گذشته ۲۶ درصد رشد یافت.

تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن کشور از ابتدای فروردین تا پایان اسفندماه، ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۶۳ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند.
این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۲۵ میلیون و ۸۰۱ هزار و ۷۸۳ تن بود.

میزان تولید کنسانتره سنگ آهن شرکت ها

از این میزان، شرکت های «گل گهر» ۱۲ میلیون و ۵۵۱ هزار و ۱۰۵ تن، «چادرملو» ۹ میلیون و ۵۸ هزار و ۵۸۸ تن، «سنگ آهن مرکزی» ۴ میلیون و ۸۷ هزار و ۴۷۴ تن، «توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» ۳ میلیون و ۲۸۲ هزار و ۷۶۴ تن، «گهر زمین» یک میلیون و ۹۲۳ هزار و ۱۱۷ تن و «اپال پارسیان سنگان» یک میلیون و ۶۸۷ هزار و ۱۵ تن کنسانتره سنگ آهن تولید کردند.
بنا به این گزارش، ۶ شرکت بزرگ معدنی طی ۱۲ ماهه سال گذشته، ۵ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۶۱۸ تن سنگ آهن دانه بندی تولید کردند که نسبت به میزان تولید مدت مشابه سال گذشته (۷ میلیون و ۸۹ هزار و ۱۶۹ تن)، ۱۶ درصد کاهش نشان می دهد.
از این میزان، شرکت سنگان «یک میلیون و ۸۶۲ هزار و ۲۴ تن»، مرکزی «یک میلیون و ۸۴۹ هزار و ۸۶۰ تن»، جلال آباد «۶۳۴ هزار و ۵۱۵ تن»، فلات مرکزی «۷۴۴ هزار و ۳۰۰ تن»، میشدوان «۴۸۱ هزار و ۹۴ تن» و چادرملو ۳۵۹ هزار و ۸۲۵ تن تولید کرده است.
منبع : میزان
ارسال شده در

توسعه دولت الکترونیکی | تمامی فرآیندهای گمرک الکترونیکی شد

توسعه دولت الکترونیکی | تمامی فرآیندهای گمرک الکترونیکی شد

نصرالله جهانگرد دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به جزئیات مصوبات این شورا گفت: در این جلسه، گزارشی در خصوص خدمات دولت الکترونیک و شناسنامه دار شدن آن ها، معماری کلان توسعه دولت الکترونیکی و برنامه های اجرایی شده در این حوزه ارائه شد.

این اقدامات در لایه زیرساخت های فنی اصلی شامل مرکز ملی تبادل خدمات، کارپوشه ایرانیان، پرتال ملی خدمات و زیرساخت های دولت همراه و در لایه اطلاعات،شامل تشکیل و توسعه پایگاه های پایه و استاندارد سازی و تعامل پذیری است.

وی افزود: در لایه خدمات دستگاهها نیز گزارش کاملی از پیشرفت های حوزه های مختلف نظیر پول و بانکداری الکترونیکی، حوزه اقتصادی، حوزه سلامت و سایر خوشه های ۱۴ گانه و ارزیابی بلوغ کلیه خدمات الکترونیکی دستگاههایی که خدمات آن ها احصاء شده است، ارائه شد.

 

تمامی فرآیندهای گمرک الکترونیکی شد

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به گزارش ویژه ارائه شده از سوی گمرگ و وزارت بهداشت به عنوان دو دستگاه پیشرو در حوزه خدمات الکترونیکی تصریح کرد: با راه اندازی سامانه های الکترونیکی گمرگ، کلیه فرآیندهایی که پیش از این به صورت دستی و با اسناد کاغذی انجام می شد، الکترونیکی انجام می شود و به واسطه آن زمان ترخیص در واردات کالا از ۲۶ روز به چهار روز و زمان ترخیص در صادرات از هفت روز به یک روز کاهش یافت.

وی ادامه داد: همچنین، الکترونیکی شدن اسناد در گمرگ موجب شده تا شاهد تحقق افزایش ۶۱ درصدی حقوق ورودی کالا در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ باشیم که بیانگر کاهش قاچاق کالا در حوزه های مختلف است.

 

پرونده الکترونیکی سلامت برای ۶۶ میلیون ایرانی صادر شد

جهانگرد با اشاره به اقدامات در حوزه سلامت الکترونیک گفت: با اجرایی شدن فعالیت های پیش بینی شده، تعداد واحدهای سلامت تحت پوشش خدمات سلامت الکترونیکی از ۱۲۰ واحد به ۴۲ هزار و ۶۰۰ واحد رسیده و پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان از سه میلیون به ۶۶ میلیون پرونده رسیده است.

وی خاطرنشان کرد: برای نخستین بار و به منظور ایجاد بازار رقابتی، تعرفه خدمات پرونده الکترونیکی سلامت، توسط کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات به تصویب رسید.

 

دستورالعمل مشارکت بخش خصوصی در دولت الکترونیکی مصوب شد

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: تصویب ۴ مصوبه در حوزه های زیرساختی فنی و اجرایی که زمینه ساز تحقق دولت الکترونیکی در کشور است، از دیگر دستاوردهای نخستین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات محسوب می شود.

براین اساس دستورالعمل مشارکت و سرمایه گذاری بخش غیردولتی در پیاده سازی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی موسوم به   (ppp (public private partnership که به تصویب کمیسیون رسیده بود، به تصویب شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور رسید.

 

۱۷۰۰ سرویس دولتی الکترونیکی می شود

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر، بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ خدمت دستگاههای اجرایی توسط سازمان اداری استخدامی کشور با همکاری کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی احصاء شده است که به منظور الکترونیکی کردن آنها منتظر سرمایه گذاری و ایده های بخش غیر دولتی برای پیاده سازی است.

 

مصوبه ای برای توسعه زیرساختی اطلاعات

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات تصویب «چارچوب تعامل پذیری دولت الکترونیکی » به انضمام کاتالوگ استاندارد فنی و کاتالوگ استاندارد داده ها (IGIF) را اقدامی اساسی دانست و گفت: تصویب این سند با تاخیر ۱۰ ساله رو به رو بود که به همراهی کمیسیون توسعه دولت الکترونیکی و دستگاه های اجرایی، نهایی و به تصویب رسید.

وی ادامه داد: این سند با داشتن ۴۵۰ قلم اطلاعات استاندارد و نیز اعمال ۷۰ استاندارد پیشنهادی و اجباری، گام اساسی در توسعه زیرساختی داده ای خدمات دولت الکترونیکی است.

وی اظهارداشت: با مطالعات خوب انجام شده، چهارچوب تصویب شده یکی از کامل ترین و پیشروترین چهارچوب ها در این حوزه در دنیا است و می تواند بستری برای تعامل اطلاعاتی و داده ای دستگاه های اجرایی و استاندارد کردن این حوزه از فعالیت ها باشد.

 

ارائه خدمات دولتی از طریق کارپوشه ایرانیان

معاون وزیر ارتباطات، تصویب دستورالعمل کارپوشه ایرانیان را یکی دیگر از مصوبات زیرساختی این جلسه عنوان کرد و گفت: این مصوبه فراهم کننده زمینه تحقق ایجاد یک بستر امن و یکتا و قابل اعتماد برای مبادلات کاغذی اسناد میان مردم و دولت است.

وی افزود: در این طرح که بر مبنای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات و آیین نامه های اجرایی آن ایجاد شده است، بستری فراهم خواهد شد تا در فاز اول، دستگاههای اجرایی بتوانند در کارپوشه هر فرد ایرانی، بازخوردهای دولت از اطلاعات، اسناد و مدارک و همچنین خروجی فعالیتها را ارسال کنند.

همچنین، مردم نیز می توانند از کارپوشه خود، نتیجه خدماتی را که می خواهند، از دستگاهها پیگیر شوند.

 

مدارک کاغذی در دستگاههای دولتی حذف می شود

جهانگرد با بیان اینکه دراین مصوبه بندهایی نیز برای فازهای بعدی کارپوشه پیش بینی شده است تاکید کرد: براین اساس، بستر مدیریت مستندات و اسناد فرد با دولت نیز فراهم خواهد شد که به واسطه آن، مردم می توانند مدارک و مستندات معتبر خود که توسط دستگاههای ذیربط تایید شده را در اختیار سرویس دهندگان قرار دهند.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات ادامه داد: پس از اجرایی شدن فاز نخست و همچنین توسعه سامانه، شاهد حذف ارائه مدارک کاغذی به دستگاهها خواهیم بود که با موافقت شورای اجرایی فناوری اطلاعات، زیرساخت مقرراتی این اقدامها فراهم خواهد شد.

 

مهلت یکساله برای ایجاد شناسه ملی اشخاص حقوقی و کارت هوشمند

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات گفت: در راستای اجرایی شدن و بهره گیری از زیرساختهای اطلاعاتی فراهم شده نظیر کدپستی، کارت هوشمند ملی و شناسه ملی اشخاص حقوقی و اتصال آنها از طریق سرویسهای ارزش افزوده، برای دریافت خدمات الکترونیکی، مصوبه ای به منظور تبادل اطلاعات موردنیاز جهت عرضه خدمات الکترونیکی میان دستگاههای اجرایی به تصویب رسید.

وی افزود: با مهلت یکساله تعیین شده از سوی شورای اجرایی فناوری اطلاعات، شاهد استفاده مشخصات هویتی افراد به صورت استنادپذیر در کلیه فرم های اطلاعاتی دولت بوده و مردم نیازی به مراجعه حضوری برای تکمیل فرم ها و ارائه اسناد و مدارک اعتباردهنده به دولت نباشند.

در خاتمه این جلسه، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز تاکید کرد: کلیه دستگاههای اجرایی لازم است در اجرایی شدن این مصوبات و الکترونیکی کردن خدمات تحرکات جدی داشته باشند و با فراهم شدن این زیرساخت ها، هیچ تعللی درانجام امور ذیربط پذیرفتنی نخواهد بود.

 

منبع : مهر

 

ارسال شده در

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: حوزه ICT راه نجات کشور از بیکاری است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: حوزه ICT راه نجات کشور از بیکاری است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است با توجه به محدودیت شغل دولتی و نیاز به سرمایه‌گذاری عظیم در حوزه صنعت برای ایجاد اشتغال، تنها راه حل رفع مشکل بیکاری در کشور حرکت به سمت توسعه حوزه ICT و شرکت‌های دانش‌بنیان است.

محمود واعظی چهارشنبه شب در بازدید از دانشگاه رازی کرمانشاه و دستاوردهای این دانشگاه در حوزه ICT ، گفت: یکی از دغدغه‌های اصلی دولت از زمان شروع به کار آن همواره ایجاد اشتغال برای دانش‌آموختگان دانشگاهی بوده است.

وی با بیان اینکه هر زمان بحث اشتغال در کشور مطرح می‌شود همه ذهن‌ها معطوف به شغل دولتی می‌شود، اظهار کرد: قطعا بزرگ شدن دولت به نفع مردم و اقتصاد آنها نیست و به طور طبیعی هرچقدر که دولت بزرگتر شود، رقیب سرسخت‌تری برای بخش خصوص شده و امکان رشد و فعالیت این بخش را عملا غیرممکن می‌کند.

واعظی افزود: تجربه ثابت کرده که دولت‌های کوچکتر قدرت نظارت و عملکرد بهتری داشته و اقتصاد این کشورها نیز با فعالیت بیشتر بخش خصوصی پویاتر بوده و به همین علت نمی توان به ایجاد اشتغال دولتی دل بست.

وی افزود: از طرفی به ایجاد اشتغال در بخش صنعت نیز با توجه به حجم عظیم سرمایه مورد نیاز نباید امیدوار بود، زیرا دولت چنین سرمایه ای در اختیار ندارد.

بخش خصوصی نیز برای سرمایه گذاری های عظیم این حوزه باید خیلی قویتر شود و این کار به مرور زمان اتفاق خواهد افتاد.

واعظی تصریح کرد: اشتغال بخش کشاورزی نیز با توجه به محدودیت منابع آب و خاک، عملا نقطه اتکای قوی نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: با توجه به این شرایط چاره ای نمی ماند جز اینکه به سمت توسعه شرکت های دانش بنیان و شرکت هایی که خالق ایده و خدمات هستند پیش برویم و می توان گفت اشتغالزایی در این حوزه عملا با سایر بخش ها قابل مقایسه نیست.

واعظی با بیان اینکه در گذشته شرکت های بزرگ دنیا را شرکت های بانکی، نفتی و بیمه‌ای تشکیل می‌دانند، گفت: این درحالیست که امروزه بزرگترین شرکت های دنیا اغلب در حوزه IT و ICT فعالیت می‌کنند و آنچه که امروز خلق ثروت می‌کند نرم‌افزارها هستند.

وی با اشاره به توان علمی و وجود نیروهای متخصص در این زمینه در کشور، گفت: بهترین پژوهشگران و مدیران شرکت های بزرگ دنیا در حوزه ICT جوانان ایرانی هستند و از این سرمایه‌ها در کشور کم نداریم و باید از این ظرفیت در راستای ایجاد اشتغال و خلق ثروت استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در همین راستا با قاطعیت از تمامی کسب و کارهای دانش بنیان در حوزه ICT حمایت خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه هم اکنون همه زیرساخت های حوزه ICT در استان کرمانشاه آماده است، گفت: طی سالهای اخیر پهنای باند استان یازده برابر شده و تا چندماه آینده هر ۲۸ شهر استان زیر پوشش نسل سوم تلفن همراه می رود.

واعظی افزود: با این شرایط در حال حاضر مشکلی برای راه اندازی کسب و کارهای الکترونیک در استان وجود ندارد و همه باید دست به دست هم دهیم تا بازار این حوزه در استان رونق بگیرد.

 

منبع : ایسنا / آخرین خبر

ارسال شده در

همکاری ایران و ایتالیا در زمینه انرژی خورشیدی در استان هرمزگان

همکاری ایران و ایتالیا در زمینه انرژی خورشیدی در استان هرمزگان

رئیس هیات سرمایه گذاری ایتالیا گفت: با توجه به ظرفیت های موجود درهرمزگان ، قصد سرمایه گذاری در زمینه انرژی خورشیدی دراین استان را داریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری هرمزگان فابیو تورزنی چهارشنبه درنشست با مدیرکل جذب وحمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان افزود: این استان ازظرفیت های خوبی در زمینه ایجاد تاسیسات انرژی نو و پاک برخوردار است.

وی هدف از سفر به ایران به ویژه استان هرمزگان را در مرحله نخست شناسایی ظرفیت های سرمایه گذاری این استان در زمینه تولید برق از طریق انرژی خورشیدی و بادی عنوان کرد .
وی افزود: هدف دیگر ما اجرای طرح های سرمایه گذاری با مشارکت شرکت ها و نیرو کار ایرانی در تولید انرژی های نو و در نهایت انتقال دانش تولید انرژی پاک به شرکت های ایرانی است.
رئیس هئیت سرمایه گذاری ایتالیا گفت: برنامه ما در هرمزگان این است که ابتدا با احداث نیرو گاه های کوچک خورشیدی تا ۲۵ مگاوات اقدام به فعالیت نموده و در گام های بعدی به سمت احداث نیروگاه های بزرگ تولید انرژی های نو حرکت کنیم.
مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان گفت: مزرعه ٧۴۴ هکتاری خورشیدی برای حمایت از سرمایه گذاران در زمینه تولید انرژی های پاک در این استان راه اندازی می شود.
مسعود پاکزاد با اشاره به اهمیت و جایگاه استان هرمزگان در ایران، افزود: استان هرمزگان در ایران استانی استراتژیک است که ۶۰ درصد صادرات و واردات کشور را به خود اختصاص داده است .
وی گفت: هرمزگان دارای ۱۴ جزیره بزرگ و کوچک و ۱۲۰۰ کیلومتر مرز های آبی است که ظرفیت های بی نظیری برای سرمایه گذاری است.
وی ادامه داد: هرمزگان از دو منطقه آزاد تجاری و ۵ منطقه ویژه اقتصادی برخوردار است که این استان را از سایر استان های ایران از لحاظ ظرفیت های سرمایه گذاری متمایز نموده است.
وی به موقعیت بسیار مناسب هرمزگان در حوزه های ارتباطی اشاره کرد و در این رابطه افزود: هرمزگان از چهار مسیر ارتباطی زمینی ، ریلی ، هوایی و دریایی برخوردار است و کارخانه های فرآوری بسیاری در این استان در حال احداث می باشند.
پاکزاد به ظرفیت های درآمدزایی هرمزگان در حوزه گمرک اشاره کرد و در این رابطه افزود: ۷۵ درصد درآمد های گمرگی ایران از طریق گمرکات مستقر در استان هرمزگان تامین می شود.
مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری هرمزگان اظهار داشت: هرمزگان مقصد نهایی سرمایه گذاران خارجی است و هم اکنون سرمایه گذاران خارجی در حال فعالیت با سرمایه گذاری مستقیم و مشارکتی در استان هستند .

 

تولید برق از انرژی های پاک نظیر انرژی خورشیدی در استان

پاکزاد افزود: در استان هرمزگان برای تسریع در فعالیت های سرمایه گذاری در زمینه تولید برق از انرژی های پاک نظیر انرژی خورشیدی یک زمین ٧۴۴ هکتاری در حاشیه شهربندرعباس در مسیر جاده بندرعباس به میناب تعیین شده ، تا تمامی سرمایه گذاری این بخش در یک جا مستقر شوند و با کمترین مشکلات و بروکراسی اداری اقدام به سرمایه گذاری و تولید انرژی کنند.
وی خاطرنشان کرد: استانداری هرمزگان از سرمایه گذاران خارجی در زمینه ایجاد زیرساخت ها و صدور مجوز های مورد نیاز سرمایه گذاری حمایت خواهد کرد تا سرمایه گذاران با کمترین دغدغه و مشکل اقدام به سرمایه گذاری به ویژه در زمینه تولید برق از طریق انرژی های نو کنند.

 

منبع : ایرنا / آخرین خبر

ارسال شده در

همایش فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری کارآفرینان ترکیه در ایران برگزار شد

همایش فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری کارآفرینان ترکیه در ایران برگزار شد

همایش بررسی فرصت ها، چالش ها و سختی های سرمایه گذاری در ایران برای کارآفرینان و سرمایه گذاران ترک روز چهارشنبه در شهر استانبول برگزار شد.

این همایش توسط شورای عالی روابط اقتصادی خارجی ترکیه و مؤسسه بین المللی مالیات و مشاوری ‘دلویته’ در مقر اصلی این مؤسسه در منطقه ماسلاک استانبول برگزار شد.

بیلگین آیگول رئیس شورای کاری ترکیه و ایران در نهاد روابط اقتصادی خارجی ترکیه در این همایش با اشاره به وجود ذخایر نفتی و معادن مهم در ایران گفت: همکاری ایران و ترکیه در جهت تامین رفاه دو کشور و منطقه اهمیت بسیار بالایی دارد.
وی حجم مبادلاتی دو کشور ایران و ترکیه در اوایل سال های ۲۰۰۰ میلادی را در سطح یک میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این رقم هم اکنون به حدود ۱۰ میلیارد دلار رسیده است.
وی با اشاره به فعالیت بیش از ۲۰۰ سرمایه گذار ترک در ایران بیان کرد: ۱۰ شرکت ترک بیش از ۱۰ میلیون دلار در ایران سرمایه گذاری کرده اند.
هامفری هتون مدیر عامل مؤسسه بین المللی مالیات و مشاوری دلویته نیز در این همایش در ارتباط با فرصت ها و چالش های سرمایه گذاری در ایران گفت: ما فرصت هایی را که برای سرمایه گذاری در ایران وجود دارد، رصد می کنیم و به همین جهت سرمایه گذاران بخش های مختلف را برای شناخت بیشتر ایران و سرمایه گذاری در این کشور گرد هم آورده ایم.
وی بیان کرد: ترکیه و ایران از لحاظ اقتصادی بسیار به هم نزدیک هستند و مهمترین فرق دو کشور وجود ذخایر عظیم نفت و گاز در ایران است که به توجه به هم مزر بودن این دو کشور، تجارت بین آن ها نیز از قدمت بسیار بالایی برخوردار است.

 

یکی از چالش های سرمایه گذاری در ایران مبادلات و نقل انتقال پول از طریق بانک های جهانی به ایران

وی مبادلات و نقل انتقال پول از طریق بانک های جهانی به ایران را یکی از چالش های سرمایه گذاری در ایران دانست و اظهار کرد: هرچند که با لغو تحریم ها برخی از بانک های ایران مجدد وارد سامانه جدید سوئیفت شده اند، اما مشکلات بانکی همچنان موجب دوری سرمایه گذاران از ایران می شود.
وی مداخله دولت، اقدامات کند ادارات، صادر نکردن مجوز برای خرید اموال غیرمنقول به خارجی ها و همچنین چگونگی قوانین سرمایه گذاری در مناطق ویژه را می توان از جمله مشکلات سرمایه گذاری در ایران برشمرد.
وی انتخابات پیش روی ریاست جمهوری ایران را مقطعی برای سهولت یا سختی های سرمایه گذاری در ایران ارزیابی کرد و گفت: البته این موضوع مختص این کشور نیست و از سوی دیگر، بزرگی و تنوع اقتصاد ایران می تواند فرصت بزرگی برای سرمایه گذاری تلقی شود.
فریال مستوفی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران نیز در این نشست با اشاره به حمایت دولت ایران از سرمایه گذاران خارجی در دوران پسا برجام بیان کرد: از زمان امضای برجام، بیش از ۳۰۰ الی ۴۰۰ سرمایه گذار بزرگ خارجی از سراسر جهان به ایران آمده اند و حدود ۳۰ میلیارد دلار از کشورهای اروپایی، ترکیه، چین و سایر کشورها در ایران سرمایه گذاری انجام شده است.
وی بیان کرد: اقصاد ایران نسبت به سایر کشورهای دارنده ذخایر نفتی، وابستگی کمتری به درآمد نفتی دارد و تحریم ها موجب افزایش خودکفایی ایران در بخش های مختلف شده است و به این لحاظ، دولت در مورد سرمایه گذاری ها از بخش های غیر نفتی مانند بخش انرژی های تجدید پذیر نیز حمایت می کند.

 

منبع : ایرنا

 

ارسال شده در

تجهیز تمام مشترکان پرمصرف به کنتور هوشمند تا ۵ ماه دیگر

تجهیز تمام مشترکان پرمصرف به کنتور هوشمند تا ۵ ماه دیگر

معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره‌وری انرژی ایران گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در نیمه اول سال جاری برای ۴۵۰ هزار مشترک دیماندی و چاه‌های کشاورزی کنتور هوشمند نصب خواهد شد.

هادی مدقق با بیان این‌که طرح نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکان بزرگ با مصرف بالای ۳۰ کیلووات و چاه‌های کشاورزی در حال اجرا در تمام کشور است، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تمام ۴۵۰ هزار مشترک دیماندی و چاه‌های کشاورزی که بیش از ۵۰ درصد بار مصرفی کشور مختص به این دو بخش می‌شود قرار است به کنتورهای هوشمند تجهیز شوند.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سال ۱۳۹۵ برای این امر، تصریح کرد:

تاکنون در کل کشور ۱۱۵ هزار کنتور هوشمند نصب شده که ۲۰ هزار کنتور مربوط به چاه کشاورزی است.

معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره‌وری انرژی ایران با بیان این‌که براساس اقدامات صورت گرفته تاکنون ۱۶ هزار کنتور هوشمند در استان تهران نصب شده است، ادامه داد: این پروژه جزو سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده که سال گذشته در وزارت نیرو به تصویب رسید.

مدقق با اشاره به مزایای تجهیز مشترکان به کنتورهای هوشمند، گفت: با توجه به این‌که مشترکان با نصب این کنتورها امکان مانیتورینگ و مشارکت در برنامه‌های بار را دارند می‌توانند از مزایای خوبی در این عرصه بهره‌مند شوند.

وی بیان کرد: به‌طور مثال اگر مشترکان در برنامه‌های مدیریت بار مشارکت کنند می‌توانند از تخفیف‌های در نظر گرفته شده در این رابطه بهره‌مند شوند.

همان‌طور که سال گذشته با اجرای طرح ذخیره عملیاتی مشترکان توانستند تخفیف‌های خوبی را به دست آورند.

معاون سیستم‌های اندازه‌گیری و شبکه هوشمند سازمان بهره‌وری انرژی ایران در خصوص جزییات طرح ذخیره عملیاتی، اظهار کرد: مشترکانی که امکان کاهش مصرف در ساعات پیک را در فصل تابستان را داشته باشند می‌توانند با امضای تفاهم‌نامه با شرکت‌های توزیع تشویق‌های خوبی را به دست آورند.

مدقق گفت: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته انتظار داریم که در تابستان سال جاری بیش از ۱۰۰۰ مگاوات کاهش پیک بار از طریق اجرای طرح ذخیره عملیاتی داشته باشیم.

منبع : ایسنا 

ارسال شده در

افزایش بیکاری در ایران | ایران شانزدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان!

افزایش بیکاری در ایران | ایران شانزدهمین کشور با بیکاری بالا در جهان!

جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول با اشاره به افزایش بیکاری در کشور نشان می‌دهد که وضعیت جایگاه ایران به لحاظ بیکاری در جهان طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ با ۱۳ پله‌ نزول بدتر شده است و رتبه ایران از ۲۹ به ۱۶ رسیده است که به معنای بدتر شدن وضعیت بیکاری و افزایش بیکاری در این کشور است.

بررسی جدیدترین آمار صندوق بین‌المللی پول از میزان بیکاری در کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد رتبه ایران به لحاظ بیکاری هنوز نتوانسته به جایگاه پیش از دولت یازدهم بازگردد و طی سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶ (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵) ۱۳ پله بدتر شده است.

هرچه رتبه کشوری بالاتر باشد یعنی بیکاری کمتری دارد و هرچه رتبه کمتر و به ابتدای فهرست نزدیک شویم کشورها با نرخ بیکاری بیشتری مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، نرخ بیکاری ایران در سال ۲۰۱۶ به ۱۲٫۴۵ درصد افزایش یافت.

در عین حال، رتبه کشور به لحاظ بیکاری در جهان نسبت به سال گذشته ۹ پله بدتر شده است و هنوز نتوانسته به جایگاه ۳ سال گذشته یعنی در سال ۲۰۱۳ برابر با سال ۱۳۹۲ پیش از آغاز به کار دولت یازدهم بازگردد.

بر این اساس، ایران در سال ۲۰۱۶ شانزدهمین کشوری است که نرخ بالای بیکاری در آن وجود دارد.

به این ترتیب، رتبه ایران از ۲۵ در سال ۲۰۱۵ به ۱۶ در سال ۲۰۱۶ رسیده و ۹ پله بدتر شده است.

رتبه ایران در رده‌بندی کشورهای جهان به لحاظ بیکاری در سال ۲۰۱۳ برابر با ۲۹ و در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۶ بوده است که در سال ۲۰۱۵ به ۲۵ و در سال ۲۰۱۶ به ۱۶ رسیده که به معنای بدتر شدن جایگاه ایران در رده‌بندی جهانی است.

هرچه رتبه از این لحاظ بیشتر باشد، آن کشور بیکاری کمتری دارد.

بر اساس برآوردهای این نهاد بین‌المللی، نرخ بیکاری ایران در سال۲۰۱۳ برابر با ۱۰٫۴ درصد، در سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۰٫۶ در سال ۲۰۱۵ برابر با ۱۱ درصد و در سال ۲۰۱۶ برابر با ۱۲٫۴۵ درصد برآورد شده است.

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، نرخ بیکاری ایران در سال جاری میلادی نیز افزایش می‌یابد و به ۱۲٫۵۲ درصد خواهد رسید.

بر اساس این گزارش، آفریقای جنوبی رتبه نخست بیکاری در جهان را با ۲۶٫۷ درصد به خود اختصاص داده است و پس از آن بوسنی هرزگوین با ۲۵٫۴ درصد و یونان با ۲۳٫۷ درصد قرار دارد.

رتبه‌های چهارم تا پانزدهم به این شرح است:

مقدونیه ۲۳٫۵۵ درصد، ونزوئلا ۲۱٫۲۳ درصد، سودان ۱۹٫۶، ارمنستان ۱۸٫۷ درصد، اسپانیا ۱۷٫۷ درصد، افغانستان ۱۶٫۱ درصد، صربستان ۱۵٫۹۹ درصد،.کرواسی ۱۴٫۹ درصد، قبرس ۱۲٫۹ درصد، جامائیکا ۱۲٫۸ درصد، مصر و نیجریه ۱۲٫۷ درصد و جمهوری سائوتومه و پرنسیپ ۱۲٫۵۹ درصد.

 

منبع : فارس/ آخرین خبر