ارسال شده در

صنعتگران در پیچ و خم تأمین مواد اولیه /سالی که با رکود، خام‌فروشی و دامپینگ تمام شد

صنعتگران در پیچ و خم تأمین مواد اولیه /سالی که با رکود، خام‌فروشی و دامپینگ تمام شد

سال ۹۵ در حالی به پایان رسید که صنعتگران ایرانی با مشکلاتی مانند کمبود مواد اولیه و گران بودن آن نسبت به نرخ‌های صادراتی دست و پنجه نرم کردند؛ مشکلی که در صنایع سیمان، فولاد و سیم و کابل بیشتر از بخش‌های دیگر خودنمایی کرد.

در سالی که گذشت تولیدکنندگان ایرانی در کنار رکود بازارهای داخلی با مشکل تأمین مواد اولیه برای پاسخگویی به اندک نیاز بازار داخل و همچنین برای صادرات محصول روبرو بودند.

این اتفاق تا آنجا حاد شد که در ماه‌های پایانی سال، ۱۴ تشکل صنعتی در بیانیه‌ای خطاب به رئیس جمهور خواستار جلوگیری از ارزان فروشی مواد اولیه به شرکت‌های خارجی شدند.

بیانیه‌ای که البته پاسخ مشخصی به آن داده نشد و تنها به تأکید وزیر صنعت بر لزوم اولویت‌دهی به صنایع داخلی در اختصاص مواد اولیه ختم شد.

عدم امکان تأمین کافی مواد اولیه از شرکت‌های داخلی

مشکل اصلی صنایع داخلی عدم امکان تأمین کافی مواد اولیه از شرکت‌های داخلی و بالا بودن قیمت مواد اولیه در مقایسه با نرخ‌های صادراتی بود.

تولیدکنندگان فولاد، سیم و کابل و لوله و پروفیل از جمله صنعتگران معترض به این مسئله بودند.

این تولیدکنندگان به دلایلی اعم از کمبود مواد اولیه و بالا بودن قیمت آن نسبت به قیمت‌های جهانی و قیمت صادرات همین کالا، کمبود عرضه و یا نامناسب و غیرمتسمر بودن عرضه مواد اولیه با ظرفیت خالی روبه‌رو هستند.

به گفته صنعتگران، مواد اولیه مورد نیاز آنها از جمله ورق‌های فولادی مورد نیاز صنعت لوله و پروفیل و خطوط انتقال آب و گاز و نفت ساخت قطعات و موتورسیکلت و دوچرخه

و مواد اولیه سیم و کابل و کاتد و مفتول مس و آلومینیوم، سولفور و مولیبدن و مواد پتروشیمی و مواد محصولات پلیمری و پلاستیک و امثال آن توسط شرکت‌های دولتی و خصولتی با قیمت‌های بسیار ارزان‌تر از فروش داخل در حال حراج بوده به طوری که اتحادیه اروپا نسبت به موضوع دامپینگ شرکت‌های ایرانی در بازارهای جهانی معترض شده و وضع عوارض ضد دامپینگ بر فولاد را پیگیری می‌کند.

همچنین هند و چین برای وضع عوارض بر مواد پلیمری ایران برنامه‌ریزی کرده‌اند.

در چنین شرایطی کارخانه‌های داخلی به علت کمبود مواد اولیه و یا بالا بودن قیمت‌ها در معرض از دست دادن فرصت‌های صادراتی و در بسیاری از بخش‌ها نیز از دست دادن بازار داخلی هستند.

این مشکلات در صنعت برق، آلومینیوم، تابلو برق، طراحی مهندسی و مونتاژ، مولیبدن، تجهیزات صنعتی و نفتی، لوله و پروفیل فولادی، ریخته‌گری، لوله و اتصالات پی‌وی‌سی، سیم و کابل، باتری و لوله‌های فولادی و پوشش خطوط بیشتر از سایر صنایع بروز کرد.

* چرا دولتی‌ها صادرات ارزان‌قیمت مواد اولیه را به فروش در داخل ترجیح می‌دهند؟

به گفته فعالان صنعت، این مشکل ناشی از عملکرد شرکت‌های دولتی است. به همین دلیل احتمالاً این رفتار با هماهنگی دولتی‌ها صورت گرفته است.

در مورد دلیل این مسئله می‌توان به موضوع اهمیت ارزآوری برای کشور در بین دولتی‌ها اشاره کرد، موضوعی که شاید برای جبران برخی کمبودها در زمینه صادرات و ارز حاصل از آن اشاره کرد.

صنعت خودرو از جمله صنایعی بود که طی سال جاری با کاهش چشمگیر صادرات روبرو شد.

ارزش ریالی خودرو و قطعات صادر شده طی ۱۱ ماهه امسال ۳۵۶ میلیارد و ۳۸۷ میلیون تومان بود که در مقایسه با صادرات ۵۲۲ میلیارد و ۸۸۲ میلیون تومانی سال گذشته، کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد.

در مورد ارزش دلاری صادرات خودرو و قطعات طی ۱۱ ماهه سال جاری نیز باید به رقم ۱۱۳ میلیون و ۶۴۴ هزار دلار اشاره کنیم. بر اساس آمار گمرک، این رقم در مورد صادرات سال گذشته معادل ۱۷۷ میلیون و ۴۱۰ هزار دلار بوده است.

در کنار اهمیت ارزآوری برای دولت که باعث کاهش تولیدات داخلی برخی صنایع نیز شده است، باید به رکود شدید بازارهای کشور برای برخی تولیدات اشاره کنیم.

این اتفاق طی سال جاری در صنعت سیمان پررنگ‌تر بود به طوری که شاهد رقابت منفی شرکت‌های ایرانی در بازار عراق بودیم و در نهایت نیز عراق، تولیدکنندگان ایرانی را به دامپینگ در بازار سیمان خود محکوم کرد.

این مسئله باعث شد که از واردات سیمان ایران به بازار عراق جلوگیری شود و در حال حاضر نیز این محدودیت ادامه دارد.

به این ترتیب صادرات سیمان ایران طی ۱۱ ماهه امسال بیش از ۱۰ درصد کاهش داشت.

* شمش فولاد گرانتر از محصول عرضه می‌شود

در کنار این اتفاقات و ارزان‌فروشی مواد اولیه در صادرات، در برخی مواقع طوری عمل می‌شود که خرید مواد اولیه توسط شرکت‌های داخلی چندان صرفه نداشته باشد.

عرضه شمش فولاد با قیمت بالاتر از محصول فولادی در کشور نیز از جمله اتفاقاتی است که تولیدکنندگان شمش با استفاده از این روش، راه را برای صادرات شمش هموار می‌کنند.

به گفته برخی مدیران صنعت فولاد، در حال حاضر قیمت شمش فولاد در داخل گران تر از قیمت میلگرد است

و در این شرایط هرچند شمش با قیمت بالاتری نسبت به نرخ‌های عرضه در داخل، صادر می‌شود اما کارخانه‌های مصرف کننده شمش صرفه‌ای برای خرید این ماده اولیه و تولید محصول ندارند.

زیرا قیمت محصول فولاد خوزستان پایین‌تر از قیمت شمش فولاد است.

این مسئله باعث شده تا تولید برخی محصولات فولادی در کشور توجیه خود را از دست بدهد.

به گفته بهمن قاسمی عضو انجمن فولاد، قیمت مواد اولیه کارخانه‌های نوردی بر اساس قیمت شمش فولاد خوزستان تعیین می‌شود و این شرکت محصولاتش را طوری قیمت‌گذاری می‌کند که نرخ میل گرد پایین‌تر از قیمت شمش فولاد در می‌آید.

وی می‌گوید: قیمت شمش فولاد خوزستان در بازار کیلویی ۱۳۶۰ تومان است، در حالی که قیمت هر کیلو میلگرد این کارخانه ۱۳۳۰ تومان تعیین شده است و به این ترتیب کارخانه‌های نوردی نمی‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را با قیمت مناسب تأمین کنند.

قاسمی ادامه می دهد: مسئولان شرکت فولاد خوزستان در واکنش به اعتراض ما اعلام می‌کنند که نیازی به بازار داخلی نداریم و همه محصولمان را صادر می‌کنیم.

به گفته وی، شمش فولاد با قیمت حدود ۱۶۰۰ تومان صادر می‌شود.

* ارزان‌فروشی مس صادراتی

مشکل تأمین مواد اولیه در کارخانه‌های مصرف کننده مس نیز وجود دارد به طوری که به گفته صنعتگران، شرکت ملی مس محصول خود را ۱۵ تا ۲۰ درصد گرانتر از نرخ های صادراتی به تولیدکنندگان داخلی عرضه می‌کند.

این در حالی است که کشورهای دیگر اجازه صادرات ارزان‌ قیمت مواد اولیه مورد نیاز صنایع خود را نمی‌دهند اما گفته می‌شود که در صادرات مس از ایران حتی هزینه حمل نیز از سوی شرکت ملی مس پرداخت می‌شود.

برخی صنایع مصرف کننده مواد پتروشیمی نیز با مشکلی مشابه روبرو هستند.

* تسهیلات مواد اولیه فقط انبار کارخانه‌ها را پر می‌کند

در این شرایط، پرداخت تسهیلات بابت خرید مواد اولیه از جمله اقداماتی است که دولت با هدف افزایش توان تولید کارخانه‌ها در دستور کار خود قرار داد.

در این راستا ۱۶ هزار و ۸ میلیارد تومان تسهیلات به ۲۳ هزار و ۴۳۳ واحد تولیدی پرداخت شده که ۱۲ هزار میلیارد تومان آن به بخش صنعت و معدن و ۴ هزار میلیارد تومان نیز به واحدهای کشاورزی پرداخت شده است.

به گفته صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، متوسط تسهیلات پرداختی به واحدهای صنعتی یک میلیارد و ۹۰ میلیون تومان و به واحدهای کشاورزی ۳۰۸ میلیون تومان بوده است.

طبق اعلام مسئولان هدف اصلی از پرداخت این تسهیلات، تأمین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است.

این در حالی است که به گفته برخی صنعتگران، در شرایطی که بازار با رکود روبرو است پرداخت این تسهیلات و خرید مواد اولیه‌ای که گرانتر از نرخ صادرات عرضه می‌شود، فقط باعث افزایش موجودی انبار کارخانه‌ها خواهد شد.

محمد مروج رئیس انجمن نساجی در این مورد با بیان اینکه پرداخت وام به کارخانه‌ها مشکل آنها را برطرف نمی‌کند، می‌گوید: کارخانه‌ها با این وام باید نسبت به تولید اقدام کنند و در شرایطی که مشتری نداریم، فقط موجودی انبار واحدها افزایش خواهد یافت.

وی می‌گوید: این تسهیلات باید طوری پرداخت شود که باعث تحریک تقاضا در بازار شود همانطور که تسهیلات خرید خودرو، مشتریان شرکت‌های خودروساز را افزایش داد و پارکینگ آنها را خالی کرد.

به گفته وی، موجودی انبار کارخانه‌های صنعت نساجی افزایش یافته به طوری که نسبت به سال گذشته ۵ تا ۱۰ درصد افزایش دپوی کالا در انبارها داریم.

به این ترتیب سال ۹۵ در حالی سپری شد که تولیدکنندگان در تأمین مواد اولیه مورد نیاز خود همچنان با مشکل روبرو بودند و اقدام موثری از سوی دولت برای بهبود صادرات محصولات نهایی و مصرفی صورت نگرفت.

در مقابل، تلاش شد با خام‌فروشی و صادرات مواد اولیه زمینه برای ارزآوری به کشور فراهم شود.

منبع : فارس / قطره

ارسال شده در

خودکفایی کشور در تولید قطعات epp ( پلی پروپیلن ) / به صفر رساندن واردات قطعات epp به کشور

خودکفایی کشور در تولید قطعات epp ( پلی پروپیلن ) / به صفر رساندن واردات قطعات epp به کشور

خودکفایی کشور در تولید قطعات epp ( پلی پروپیلن )

مهندسان جوان بروجنی واردات قطعات epp ( پلی پروپیلن ) به کشور را به صفر رساندند.

مدیرعامل کارخانه تولیدقطعات epp ( پلی پروپیلن ) گفت: با همکاری مهندسان گروه سیالات و جامدات توانستیم پس از ۲ سال تلاش و تولید ، تمام نیاز کشور به محصول جدید پلی پروپیلن را تامین کنیم.

احمد مختار افزود: محصولات پلی پروپیلن انبساطی واحد تولیدی آنها تزئینات داخلی خودرو، داشبورد، ضربه گیر سپر، بسته بندی های جدید، صنایع بسته بندی دارو، محصولات عایق و کیف است.

وی گفت: بنیاد برکت با هدف محرومیت زدایی از شهرهای دور از پایتخت و حمایت از تولید و اشتغال ۷۵ میلیارد ریال کمک مالی به این واحد کرده است.

تولید پلی پرو پیلن با یک سوم قیمت وارداتی


احمد مختار افزود: در این واحد صنعتی سالانه ۵۰۰ تن محصول پلی پرو پیلن با یک سوم قیمت وارداتی تولید می شود.

وی که پدرش راننده یک کامیون باری در کارخانه خودورو سازی بوده حالا تامین کننده نیاز تمامی خودرو سازان ایران است.
رئیس صنعت معدن و تجارت بروجن گفت: این واحد نخستین و تنها تولید کننده قطعات یدکی خودرو در ایران است که سالانه ۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور دارد.
شجاعی افزود: هم اکنون ۵۰ نفر در سه شیفت در این واحد فعالیت می کنند.
وی گفت: معدودی از کشور های جهان که صنعت روز جهان را در اختیار دارند از این نوع محصولات تولید می کنند.
رئیس صنعت بروجن گفت: در اینده نزدیک محصولات جدید این واحد که کاربر خانگی دارند به بازار عرضه خواهد شد.
شجاعی افزود: محصولات جنس “ای پ پ “عایقی برتر، عقیم در واکنش و ضربه پذیری بالاتر از فولاد دارند.
این واحد تولیدی با ۱۵۰ میلیارد ریال سرمایه گزاری بخش خصوصی در شهرک صنعتی بروجن به فاصله ۶۰ کیلومتری از مرکز استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
ارسال شده در

بقای شرکت های دارویی در گرو صادرات دارو به کشورهای همسایه

بقای شرکت های دارویی در گرو صادرات دارو به کشورهای همسایه

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران با اشاره به ظرفیت بالای تولید دارو در کشور گفت : با توجه به بازار بزرگ دارو در کشورهای همسایه ، شرکت های تولیدی داخل برای تضمین بقا و حفظ سود آوری خود چاره ای جز صادرات دارو به کشورهای همسایه ندارند.

حسام الدین شریف نیا عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران در خصوص وضعیت صادرات دارو به سایر کشورها گفت:

در شرایط کنونی و با توجه به فشار قیمتی که در مورد دارو از سوی نهادهای نظارتی در کشور وجود دارد

و همچنین با توجه به ظرفیت بالای تولید در کشور و بازار بزرگ دارو در کشورهای همسایه ،

شرکت های تولیدی داخل برای تضمین بقا و حفظ سود آوری خود چاره ای جز صادرات دارو به کشورهای همسایه نخواهند داشت.

وی با ابراز تاسف از اینکه در سال های اخیر بازارهای کشورهای همسایه را از دست داده ایم، افزود:
ظهور رقبای قدرتمندی چون اردن با صادرات قریب یک میلیارد دلار و ترکیه با صادرات ۹۳۵ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۵
و افزایش ۵۰ درصدی صادرات در پنج سال قبل از آن از جمله عوامل از دست دادن بازار صادرات در ایران است.

صادرات دارو نیازمند چه آیتم هایی است

وی در پاسخ به این سوال که صادرات دارو نیازمند چه آیتم هایی است، اظهار داشت:
توجه جدی تر به افزایش کیفیت خطوط تولید ؛ ارتقایGMP صنایع داخلی؛ بهبود مستندسازی در تولید؛ ایجاد تیم های صادرات محور تخصصی،
اولویت قرار دادن بازاریابی دارویی و توجه به مشتریان کلیدی این بازار که پزشکان هستند از جمله مواردی است که باید به آن توجه اساسی کرد.
عضو هیات مدیره انجمن علمی مدیریت و اقتصاد دارویی ایران یادآور شد:
این نکته را باید در نظر داشت که تاکنون از روابط سیاسی برای صادرات دارویی ایران استفاده می شد
در حالی که‌ غالبا در دنیا از صادرات دارو به عنوان ابزاری برای ایجاد فرصت برای لابی های سیاسی استفاده می شود.
ارسال شده در

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و روسیه طی سال‌های ۸۴ تا ۹۴

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و روسیه طی سال‌های ۸۴ تا ۹۴

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و روسیه

بررسی روند ۱۰ ساله تجارت ایران و روسیه طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان می‌دهد که با وجود عدم تاثیرپذیری قابل توجه روابط تجاری دو کشور از تحریم‌های بین‌المللی، حجم تجارت ایران و روسیه و به خصوص صادرات ایران به کشور مقابل بسیار ناچیز بوده است.

بر خلاف صادرات کم‌نوسان ایران به روسیه که در اوج خود به ۵۰۰ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ و در حضیض خود به ۱۷۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ بالغ شده است،
واردات از این کشور نوسانات قابل توجهی را در ۱۰ سال گذشته به خود دیده است که حداکثر ارزش واردات سالانه در ۱۰ سال گذشته بیش از ۱.۶ میلیون دلار در سال ۱۳۹۱ و حداقل آن ۱۷۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۴ محقق شده است.
تراز تجاری در تمامی سال‌های مورد بررسی منفی بوده و برخلاف دیگر شرکای مورد بررسی در این گزارش صرف نظر دو سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳، در دیگر سال‌ها متوسط قیمت صادرات همواره بیشتر از متوسط قیمت واردات بوده که حضور محصولاتی چون پسته و محصولات غذایی فرآوری شده در سبد محصولات کالاهای صادراتی می‌تواند توجیه‌کننده این امر باشد.
نکته جالب اینکه در سال ۱۳۹۲ که پایین‌ترین سطح متوسط قیمت صادرات ثبت شده است، سیمان در صدر محصولات صادراتی قرار دارد.
واردات روسیه از ایران نیز در سال‌هایی که واردات این کشور از جهان روندی مثبت داشته، چندان تغییری به خود ندیده اما در سال‌هایی که واردات جهانی آن رو به کاهش بوده، این کاهش شامل حال ایران نیز شده است.
در مجموع می‌توان عنوان کرد که با وجود عدم تاثیرپذیری قابل توجه روابط تجاری ایران و روسیه، از تحریم‌های بین‌المللی حجم تجارت میان دو کشور و به خصوص صادرات ایران به روسیه بسیار ناچیز بوده است.

ارزش صادرات ایران به روسیه

ارزش صادرات ایران به روسیه به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۸۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۲۸۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۳۶۷  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۳۵۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۳۳۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۳۳۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۷۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۵۰۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۳۱۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۲۹۵ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۱۷۳ میلیون دلار بوده است.

ارزش واردات ایران از روسیه

همچنین ارزش واردات ایران از روسیه به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۰۳۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۶۶۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۸۶۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۱۱۹۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۹۰۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۳۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۷۵۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۶۳۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۶۸۹  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۳۹  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۵۱۷ میلیون دلار بوده است.
علاوه بر این بررسی‌ها نشان می‌دهد که تراز تجاری به ترتیب در سال ۱۳۸۴ معادل ۸۵۱- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۳۷۶- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۴۹۹-  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۸۳۴- میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۵۷۵-  میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۱۰۳-  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۳۸۸-  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۱۱۳۰- میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۳۷۲-  میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۳۴۴-  میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۳۴۴-  میلیون دلار بوده است.
این در حالی است که وضعیت تجارت ایران و روسیه در سال ۱۳۸۵ با رشد ۵۷ درصدی، در سال ۱۳۸۶ با رشد ۲۷ درصدی، در سال ۱۳۸۷ با رشد ۲- درصدی، در سال ۱۳۸۸ با رشد ۷-  درصدی، در سال ۱۳۸۹ با رشد ۱- درصدی، در سال ۱۳۹۰ با رشد ۱۲ درصدی، در سال ۱۳۹۱ با رشد ۳۵ درصدی، در سال ۱۳۹۲ با رشد ۳۷-  درصدی، در سال ۱۳۹۳ با رشد ۷- درصدی و در سال ۱۳۹۴ با رشد ۴۱-  درصدی روبرو بوده است.
ارسال شده در

درآمد 202 میلیون دلاری با صادرات لبنیات/ آلمانی ها طرفدار ماست ایرانی

درآمد 202 میلیون دلاری با صادرات لبنیات/ آلمانی ها طرفدار ماست ایرانی

آمار گمرک از صادرات لبنیات

براساس آمار گمرک از صادرات لبنیات در یازده ماهه نخست سال ۹۵، بیش از ۱۳۶ هزار و ۹۲۹ تن ماست به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

براساس آمار گمرک در یازده ماهه نخست سال ۹۵، صادرات انواع لبنیات همچون شیر، دوغ، کفیر، کره و ماست به کشورهای مختلف جهان نسبت به شش ماهه نخست سال ۹۵، رشد قابل توجهی پیدا کرده است.
در این میان بیشترین حجم صادرات در خانواده لبنیات مربوط به فرآروده ماست بوده که در یازده ماهه نخست سال ۹۵، بیش از ۱۳۶ هزار و ۹۲۹ تن به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.
براساس صادرات این حجم ماست، حدود ۱۳۴ میلیون و ۲۳۵ هزار و ۲۷ دلار، ارز نصیب کشور شده است.
لازم به ذکر است ارزش ریالی این میزان صادرات بیش از ۴۱۸ میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
یکی دیگر از فرآورده‌های لبنی صادراتی در یازده ماهه نخست سال ۹۵، کره با حجم بیش از ۶۰۴ تن بوده که در مدت ذکر شده حدود ۲ میلیون و ۶۰۳ هزار و ۱۷۸ دلار، درآمد ارزی نصیب کشور کرده است.
همچنین ارزش ریالی این میزان صادرات بیش از ۸ میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
در میان فرآروده‌های لبنی صادراتی، محصولاتی چون شیر، دوغ، خامه و کفیر نیز به چشم می‌خورد که در یازده ماهه نخست سال ۹۵، بیش از ۹۴ هزار و ۴۴۴ تن به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

در آمد حاصل از صادرات لبنیات

با صادرات این حجم مواد لبنی ذکر شده، درآمد ۶۶ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۳۳۵ دلاری نصیب کشور شده که ارزش ریالی آن بیش از ۲۰۴ میلیارد تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است.
براساس این گزارش در یازده ماهه نخست سال گذشته، بیش از ۲۳۱ هزار و ۹۷۸ تن انواع محصولات و فرآورده‌های لبنی به کشورهای مختلف جهان صادر شده که این رقم نشانه استقبال کشورها از لبنیات ایرانی بوده است.
لازم به ذکر است که صادرات این حجم لبنیات درآمد ۲۰۲ میلیون و ۹۹۷ هزار و ۵۴۰ دلاری برای کشور داشته و ارزش ریالی آن بیش از ۷۰۴ میلیارد تومان در آمار گمرک ثبت شده است.
گفتنی است لبنیات ایرانی به آلمان، ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، آذربایجان، ترکیه، عراق، مالزی، کویت، گرجستان، سوئیس، نیوزیلند و چند کشور دیگر صادر شده است.
ارسال شده در

قیمت نجومی تور سفرهای خارجی نوروز/ گردش در باکو ۴میلیون تومان!

قیمت نجومی تور سفرهای خارجی نوروز/ گردش در باکو ۴میلیون تومان!

قیمت نجومی تور سفرهای خارجی نوروز

هرسال عید نوروز و موعد سفرهای دوهفته‌ای که از راه می‌رسد عده‌ای از این فرصت برای بالا بردن نرخ سفرها استفاده می‌کنند به گونه‌ای که نرخ برخی از مقاصد سفرهای خارجی برای ایرانی‌ها نجومی شده است.

ایام دو هفته‌ای تعطیلات نوروز همیشه با حجم انبوهی از سفرهای خارجی ایرانی‌ها همراه بوده و هر سال میزان این سفرها آنطور که مرزهای خروجی کشور نشان می‌دهد افزایش دارد.

هر سال به خصوص در روزهای آخر اسفند ماه حجم ترافیک سفرهای هوایی بالا می‌رود و در ازای آن پایتخت خالی‌تر می‌شود.

شاید اگر بررسی شود بیشترین میزان سفرهای خارجی را پایتخت‌نشینان انجام می‌دهند.

این زمان بهترین فرصت برای کشورهای خارجی است که ایرانیان را به سمت خود جذب کنند در این راه نیز کم به توفیق نرسیده‌اند

و هر چند برای آنها نرخ پروازها را بالا برده‌اند اما باز هم توانسته‌اند که ایرانی‌های زیادی را جذب کشورشان کنند. به خصوص کشورهای همسایه.

در این میان کسی که بهترین نرخ را در این ایام بابت یک سفر خارجی پرداخت خواهد کرد کسی است که در ایام آخر تعطیلات تازه به سفر برود و یا در روزهای پایانی اسفند ماه از سفر خود برگردد.

در این زمان نرخ بلیت پروازها به شکل باورنکردنی کاهش می‌یابد. مانند بلیت استانبول به تهران که در روز ۲۹ اسفند ماه تنها ۷۰ هزار تومان نرخ داشت.

سفر به گرجستان در ایام تابستان اگرچه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای چهار شب نرخ داشت و در ایام زمستان این نرخ به ۶۵۰ هزار تومان رسید

اما اکنون برای گذراندن پنج روز در شهر تفلیس و اقامت در هتل ۴ ستاره باید هر ایرانی حدود سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان هزینه بپردازد.

برگزاری مراسم عید نوروز در کشورهای همسایه

این روزها سفر به تاجیکستان به دلیل برگزاری مراسم عید نوروز در کشورهای همسایه مورد استقبال ایرانیان قرار گرفته و آنها خواستار دیدن جشن نوروز در کشورهای دیگر هستند.

به همین دلیل و بنا به همین تقاضا، تورهای گردشگری این کشور تا دو میلیون تومان نیز افزایش نرخ داشته است

غیر از آن ویزای تاجیکستان که همیشه رقمی‌حدود ۲۰۰ هزار تومان داشت اکنون برای صدور الکترونیکی آن در مدت ۱ تا ۲ روز و برای ۳ ماه اعتبار ۳۰۰ هزار تومان تعیین شده است

و بلیط هواپیمای آن نیز از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در روزهای عادی به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای پرواز در یکی از روزهای عید رسیده است.

این پروازها از تهران و مشهد انجام می‌شود روزهای یکشنبه از تهران و روزهای ۵شنبه از مشهد تنها مسیرهای پرواز به شهر دوشنبه هستند.

هزینه اقامت در تاجیکستان زیاد نیست اما هزینه وسایل حمل و نقل در این کشور ارزان نیست. امسال آنطور که دولت تاجیکستان اعلام کرده جشن نوروز برگزار می‌شود.

سفر به عمان از طریق خطوط دریایی نیز تجربه دیگری است که گردشگران ایرانی آن را انتخاب کرده‌اند.

منتهی برای آن دسته از گردشگرانی که به جنوب کشور رفته‌اند و می‌خواهند سری هم به عمان بزنند و گرنه سفر از تهران به مسقط ارزان تر از سفر به قشم، چابهار یا بندرعباس پس از آن بندر خصب و سپس مسقط در می‌آید.

اکنون خطوط دریایی بندر چابهار تا مسقط در کمتر از ۳ ساعت حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان هزینه دارد که با احتساب ویزای دریایی ۲۱۰ هزار تومانی می‌توان تا ۱۰ روز از آن استفاده کرد اما ویزای یک ماهه حود ۳۶۰ هزار تومان هزینه دارد.

وی هزینه سفر از تهران در این ایام حدود ۳ میلیون تومان قیمت دارد.

ترکیه مقصد دیگر گردشگران ایرانی است.

اکنون که سفر به ترکیه به هشدارهای مختلف روبرو بوده و سازمان میراث فرهنگی و وزارت خارجه بارها اعلام کرده اند از سفرهای غیر ضروری به ترکیه خودداری شود.

سفر به باکو و گرجستان افزایش یافته است.

به نحوی که تمام پروازهای تهران به سمت باکو پایتخت آذربایجان نیز پر شده است تبلیغات سران کشور آذربایجان نیز در این زمینه کم نبوده به نحوی که برنامه‌های ویژه ای برای سفر ایرانی‌ها به کشورشان دارند.

بررسی نرخ تورها و بلیت هواپیماها نشان می‌دهد که کشورهای دیگر نیز از تعطیلات ایران برای به سود رسیدن خود استفاده می‌کنند و اگرچه در کشورشان فصل سفر تمام شده اما نرخ آن را برای ایرانی‌ها بالا می‌برند.

 

فهرست ده مقصد خارجی پرطرفدار

مقصد  شرایط سفر  هزینه سفر
سریلانکا ۶ شب اقامت در هتل ۵ ستاره با صبحانه. هزینه ۴۰ دلاری ویزا به پکیج افزوده می‌شود  ۶ میلیون تومان
آذربایجان ۵ شب اقامت در هتل ۴ ستاره با صبحانه و یک گشت شهری بدون هزینه ویزا و وعده‌های غذایی ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
ترکیه ۵ شب هتل ۴ ستاره فول امکانات در شهر استانبول  یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان
هند  ۷ شب اقامت در دهلی آگرا و جیپور با سه گشت شهری و پرواز ایرانی ۴ میلیون تومان
امارات ۵ شب اقامت در هتل ۳ ستاره دوبی در هفته اول عید ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان
گرجستان ۵ شب اقامت در هتل ۴ ستاره خارج از شهر با صبحانه ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان
ارمنستان ۴ شب اقامت در هتل ۴ ستاره زمینی ۱۸۰۰ هوایی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان
مالزی ۷ شب کوالالامپور و سنگاپور در هتل ۵ ستاره ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان
چین ۷ شب اقامت در هتل ۵ ستاره با سه گشت شهری ۷ میلیون تومان
تایلند ده روز بانکوک پاتایا و پوکت با پرواز داخلی و بدون نرخ ویزا از ۵ میلیون تومان به بالا

 

علت گرانی سفرهای خارجی

اکنون هزینه همه تورهای گردشگری سفرهای خارجی بدون احتساب نرخ ویزا، عوارض خروج از کشور و برخی دیگر از هزینه‌های جانبی مانند ورودیه‌هاست.

باید مسافران در هنگام عقد قرارداد نسبت به این مسئله توجه نشان دهند چرا که در برخی از تورها عنوان شده با همه امکانات اما منظور آژانس مسافرتی پرداخت ورودیه و یا حتی گشت‌های داخل شهری نیست.

گاهی هزینه گشت شهر داخل پکیج تور محاسبه می‌شود که در این زمینه نیز باید پرس و جو کرد و در قرارداد ذکر شود.

این نرخ‌های نجومی‌درحالی در ایام عید به مسافر ایرانی ارائه می‌شود که در روزهای پایانی عید و حتی در روزهای پایان فروردین ماه نرخ پروازها و تورهای مسافرتی ۵۰ تا ۷۰ درصد کاهش نرخ خواهد داشت.

به نحوی که بلیت هواپیمای ایرانی به سمت باکو که در ایام عید یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد در روز ۱۱ فروردین ماه حتی به ۲۵۰ هزار تومان نیز کاهش می‌یابد.

برخی از این بلیت‌ها و تورها از هم اکنون در اختیار مسافر قرار می‌گیرد و برخی دیگر از پروازهای لحظه آخری در ساعات پایانی تعطیلات باز هم کاهش خواهد داشت.

مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور درباره گرانی سفرهای خارجی در نوروز پیش از این گفته بود: علت گرانی سفرهای خارجی ، ظرفیت کم کشورهای مقصد برای ایرانی‌ها در نوروز و محدود بودن پروازهاست.

سال‌های قبل تعداد پروازهای چارتری زیاد بود و همین قیمت را پایین می‌آورد، ولی حالا تعداد پروازهای چارتری کمتر شده و هتل هم که محدود است، پس قیمت‌ها بیشتر شده است،

مقصدی مانند لبنان را در نظر بگیرید، برای یک هفته سفر به آن باید ۵ میلیون تومان هزینه بپردازید، چرا باید این مقصد تا این حد گران باشد!

علت آن نبود پرواز چارتری و بستن قیمت تورها روی پروازهای برنامه ای است که گران‌ترند، هتل‌ها همین وضعیت را دارند.

 

منبع : خبرگزاری مهر

ارسال شده در

دفتر توسعه تجارت الکترونیک اتاق اصناف تاسیس می شود

دفتر توسعه تجارت الکترونیک اتاق اصناف تاسیس می شود

دفتر توسعه تجارت الکترونیک اتاق اصناف تاسیس می شود

رئیس اتاق اصناف ایران از برنامه این نهاد غیردولتی برای توسعه شیوه های نوین تجارت در کسب و کار اصناف خبر داد و گفت: دفتر توسعه تجارت الکترونیک اتاق اصناف در سال جدید تاسیس می شود.

«علی فاضلی» با ارائه برنامه های این نهاد غیردولتی برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ، با تاکید بر اینکه مزایای حاصل از شیوه های نوین تجارت غیرقابل چشم پوشی است، افزود:

بنا داریم تا در جوانب مختلف خود را برای مواجهه با پدیده های نوین آماده کنیم و قدرت تطبیق پذیری جامعه صنفی با تغییرات پرشتاب دنیای امروز را ارتقا دهیم.
وی ادامه داد: یکی از این حوزه ها، تجارت الکترونیک است و اتاق اصناف ایران در نظر دارد در این حوزه ( تجارت الکترونیک ) ورود کرده

و بسترهای لازم برای ترویج شیوه های نوین تجارت برای اصناف و سرمایه گذاران جدید با توجه به آمیخته های بازار ایران را فراهم کند.

** تصمیم سازی و توانمندسازی اصناف در سال اقتصاد مقاومتی

رئیس اتاق اصناف ایران با بیان عملکرد این نهاد در زمینه تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: در سال ۹۲ دو اقدام عمده در حوزه تصمیم سازی و توانمندسازی اصناف در دستور کار این نهاد صنفی قرار گرفت.
وی افزود: در حوزه تصمیم سازی، سعی شد نقش و جایگاه بخش اقتصاد غیردولتی کشور شامل اتاق های بازرگانی، تعاون و اصناف و در ذیل آن اتاق اصناف ایران به عنوان بزرگ ترین نهاد مدنی بخش غیردولتی با داشتن حدود ۹ هزار تشکل خوشه ای و بیش از سه میلیون بنگاه اقتصادی تولیدی و توزیعی و خدماتی در نظام برنامه ریزی و تصمیم گیری کشور دیده شود.
فاضلی اظهارداشت: برای تبیین اقتصاد غیردولتی، در اتاق اصناف ایران کمیته های تخصصی اقتصادی، برنامه ریزی، پارلمانی، حقوقی و فرهنگی در ذیل معاونت های اتاق تشکیل شد

تا احکام مورد نیاز را جهت تدوین در لایحه احکام دائمی و لایحه برنامه ششم توسعه تهیه کنند.
وی بیان کرد: کمیته ها هم با بخش های متناظر در دولت و هم در قالب دبیرخانه مشترک سه اتاق بازرگانی، تعاون و اصناف کار خود را شروع کردند و موفق شدند بخشی از مواد مورد نیاز را به تایید کمیسیون های ذیربط در دولت برسانند و برخی نیز در پروسه بررسی لایحه در مجلس پیشنهاد و تصویب شد اما در مجموع جایگاه اقتصاد بخش غیردولتی در ساختار اقتصادی کشور تغییر محسوسی نداشت.

 

دیگر دستاوردهای  اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران درباره دیگر دستاوردهای این اتاق، گفت: عضویت اتاق اصناف ایران در شورای عالی کار، شورای عالی رفاه و تامین اجتماعی، شورای عالی مالیاتی و هیات منتخب ماده ۲۵۱ مکرر قانون مالیات های مستقیم از دستاوردهای اتاق اصناف ایران در حوزه آیین نامه و قانون بوده است.
به گفته وی برنامه ریزی برای تاسیس معاونت های پارلمانی مراکز استان ها و شهرهای بزرگ، ساماندهی معاونت ها و ایجاد ارتباط سازمان یافته آنها با مرکز و مجامع نمایندگان استانی، برگزاری نشست های مشترک ماهانه با نمایندگان مجامع استانی مجلس شورای اسلامی و نمایندگان استانی اتاق های اصناف در محل اتاق اصناف ایران به منظور ایجاد همدلی و درک مشترک در بررسی لوایح و طرح ها و مصوبات مورد نیاز اصناف، برگزاری نشست های فصلی هیات رئیسه اتاق با کمیسیون های تخصصی مجلس از مهم ترین اقدامات و برنامه های اجرایی معاونت فرهنگی و پارلمانی و از اقدامات اتاق اصناف ایران در حوزه تصمیم سازی است.
فاضلی تصریح کرد: معاونت فرهنگی و پارلمانی، امضای تفاهم نامه همکاری با مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی را نیز در دستور کار قرار داد.
وی یادآور شد: از آنجا که مرکز پژوهش های مجلس نقش بسیار موثری در تدوین طرح ها و بررسی لوایح در دستور کار مجلس دارد، این تقاهم سبب غنای مرکز پژوهش های اتاق و ارایه نقطه نظرات کارشناسی اتاق به مرکز پژوهش های مجلس خواهد شد.

** تامین سرمایه در گردش بنگاههای اقتصادی

رئیس اتاق اصناف ایران درباره اقدامات این اتاق در حوزه توانمندسازی در سال ۹۵ نیز گفت: برنامه ریزی برای تامین یکصد میلیارد ریال سرمایه در گردش برای بنگاههای اقتصادی یکی از این برنامه ها بوده است.
فاضلی یادآور شد: در این رابطه اقدام هایی چون تاسیس بنیاد فرهنگی اصناف ایران، توسعه فعالیت بنیاد فرهنگی به صورت استانی، تاسیس دفتر سلامت اصناف، تاسیس مرکز آموزشی اصناف، تاسیس مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی، برنامه اتاق برای فروشگاه های زنجیره ای و برنامه برای توسعه تجارت الکترونیک پیگیری می شود.
وی در ادامه بیان کرد: اتاق اصناف ایران به منظور توجه به مقوله فرهنگی اصناف و تجمیع تمامی امور فرهنگی اصناف، بنیاد فرهنگی اصناف ایران را تاسیس کرد.

بر این اساس بنیاد فرهنگی تلاش دارد با ترویج رفتارهای اطمینان بخش، سطح فرهنگی و مسئولیت اجتماعی اصناف را بیش از گذشته ارتقا دهد.
فاضلی تاکید کرد: بنیاد فرهنگی اصناف ایران به منظور گسترش فعالیت های خود در سراسر کشور و ترویج و ارتقای فرهنگ مرتبط با اصناف از سال ۹۶ در استان ها، شعبات استانی یا منطقه ای در سطح کشور ایجاد می کند.
رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به تاسیس دفتر سلامت اصناف بیان کرد: رعایت بهداشت در بعضی از صنوف غیر از مواد غذایی همچون آرایشگاه ها، مجموعه های ورزشی، استخرها و سونا ضروری است.
وی یادآور شد: اتاق اصناف ایران برای هماهنگی و ارتباط بیشتر اتاق با ارگان های نظارتی و قانونگذاری و نیز دانشگاهها برای رسیدن به یک زبان مشترک و موثر، در سال ۹۵ اقدام به تاسیس دفتر سلامت اتاق اصناف ایران کرد.
فاضلی همچنین گفت: اتاق اصناف ایران با توجه به رسالت و اهداف سازمانی خود درباره ایجاد انسجام و یکپارچگی برای تحقق اهداف آموزشی حوزه اصناف، تاسیس و بهره برداری از موسسه آموزشی اصناف کشور را در برنامه های اجرایی سال آینده خود دارد.

 

برنامه های آینده  اتاق اصناف ایران

رئیس اتاق اصناف ایران درباره برنامه های آینده این اتاق نیز گفت: اتاق اصناف ایران بنا دارد سال آینده مطالعات بنیادی درباره جایگاه اصناف در اقتصاد کشور با همکاری سایر مراکز پژوهشی همچون مرکز پژوهش های مجلس و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی راهبردهای لازم برای بهبود عملکرد اصناف طراحی کند.
وی اظهارداشت: اتاق اصناف ایران بنا دارد با سرعت منطقی و با مطالعات دقیق اقتصادی و فضایی به ترویج و حمایت های فروشگاه های زنجیره ای بپردازیم

به گونه ای که تا آماده سازی فروشگاههای جزئی برای ورود به شیوه های کاراتر تجارت، کمترین اثرات جانبی منفی را بر فروشگاه های جزئی داشته باشد.

 

منبع : ایرنا

ارسال شده در

لاهوتی: اراده‌ای در بحث تأمین مواد غذایی در کشور دیده نشده است/مهاجرت روستاییان امری متضاد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

لاهوتی: اراده‌ای در بحث تأمین مواد غذایی در کشور دیده نشده است/مهاجرت روستاییان امری متضاد با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

لاهوتی: اراده‌ای در بحث تأمین مواد غذایی در کشور دیده نشده است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت:

به دنبال کاهش تعرفه واردات مواد غذایی و تغییر کاربری زمین‌های زراعی، جمعیت روستایی روز به روز روند کاهنده خود را در پیش گرفت و وضعیت نابسامانی در اقتصاد کشور را رقم زده است.

مهرداد بائوج لاهوتی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در خصوص بند هفتم سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی عنوان کرد:

تأمین امنیت غذا و درمان از جمله مسائل مهم و ضروری کشور است

و اهمیت این مسئله به گونه‌ای بوده که در برنامه ششم توسعه نیز ماده واحده هایی برای این بخش تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته شاهد افزایش کمی تولید کالا در کشور نبوده ایم، گفت:

برخی از اقدامات مقامات توجیه اقتصادی ندارد به گونه‌ای که در سال ۹۵ زمینه برای واردات بی رویه کشور مهیا شده بود و مجموعه فعالیت هایی در راستای کاهش تعرفه واردات مواد غذایی را تجربه کردیم.

بائوج لاهوتی ادامه داد: تداوم این مسئله سبب شد تا برخی از زمین‌های زراعی به فروش رسند و شاهد تغییر کاربری ۷ هزار هکتار از باغات چای شمال کشور باشیم و این امر ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد کشور وارد ساخت.

وی ضمن توضیح بیشتر مطلب فوق عنوان کرد: به دنبال این موضوع جمعیت روستایی روز به روز روند کاهنده خود را در پیش گرفت و وضعیت نابسامانی را در اقتصاد کشور بوجود آورد.

بحث تأمین مواد غذایی طی سال گذشته

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اراده‌ای در بحث تأمین مواد غذایی طی سال گذشته در کشور دیده نشده بود

و حمایت‌های جدی از جانب مسئولان و وزارتخانه‌های مربوطه مبنی بر دستیابی به خودکفایی در محصولات غذایی احساس نمی‌شد.

بائوج لاهوتی در پایان ضمن تأکید بر اینکه افزایش جمعیت روستایی ارتباط مستقیم با ارتقای صادرات دارد، افزود:

درصورتیکه بخواهیم صادرات را ارتقا دهیم باید با رشد جمعیت روستایی نسبت به وضعیت کنونی مواجه شویم

یعنی در حقیقت باید بسترهای لازم را طوری ایجاد کرد که از مهاجرت معکوس روستاییان جلوگیری‌های لازم به عمل آید تا با افزایش تولیدات داخلی، صادرات نیز افزایش یابد.

منبع : باشگاه خبرنگاران جوان 

ارسال شده در

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا: سایپا با افزایش تولید خودرو ، اشتغال داخلی را تضمین می کند

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا: سایپا با افزایش تولید خودرو ، اشتغال داخلی را تضمین می کند

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا از برنامه افزایش تولید خودرو در این مجموعه در سال جاری خبر داد و گفت: برنامه رونق کسب و کار گروه سایپا در سال جاری نیز ادامه خواهد یافت.

مهدی جمالی با اشاره به هدف گذاری افزایش تولید خودرو در سال ۱۳۹۶ در سطح گروه خودروسازی سایپا اظهارکرد: مهم ترین ماموریت این مجموعه تولید است که مطابق با برنامه ریزی های صورت گرفته، قصد داریم با ادامه رونق بخشی به آن، کسب و کار و اشتغال داخلی را تضمین کنیم.

وی اهداف سایپا در سال دو سال اخیر را منطبق با سیاست های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: استفاده از ظرفیت های داخلی در کنار تلاش برای الگوبرداری از دانش روز جهانی، کاهش هزینه های جاری سازمان و اولویت بخشی به تولید و طراحی و مهندسی در کنار حفظ سطح اشتغال کارکنان از جمله برنامه هایی بوده که با موفقیت به مرحله اجرا درآمده است.

وی تصریح کرد: علاوه بر اجرای برنامه های جدید در سال جاری برای رونق فعالیت ها در گروه خودروسازی سایپا، سیاست های اصولی سال گذشته را نیز ادامه خواهیم داد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال ۹۶، خاطرنشان کرد: خوشبختانه گروه خودروسازی سایپا توانست از آزمون مهم سال گذشته در زمینه اقتصاد مقاومتی سربلند بیرون آید و در سال جاری نیز با تکیه بر رویکرد تولیدمحور خود، به دنبال رونق هرچه بیشتر اشتغال در این سازمان است.

افزایش تولید خودرو در گروه سایپا در چند سال اخیر

جمالی با بیان این مطلب که افزایش تولید خودرو در گروه سایپا در چند سال اخیر بی سابقه بوده است، تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و استقبال واحدهای مختلف تولیدی در سطح گروه سایپا، قصد داریم با افزایش روزهای کاری در مجموعه، آمار تولید خودرو را افزایش دهیم.

وی تصریح کرد: سایپا با اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی مبدل به یک سازمان اقتصادی و صنعتی پیشرو در کشور شده است.

جمالی همچنین به تنوع محصولات گروه سایپا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه گروه خودروسازی سایپا با پشتوانه عظیم سبد متنوع محصولات، توانسته رونق را به خطوط تولید خود تزریق کند و با توجه به ادامه این برنامه و معرفی چند محصول دیگر در سال ۹۶، مطمئنا این گروه در زمینه افزایش تولید و رونق اشتغال موفقیت های جدیدی را کسب خواهد کرد.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در خاتمه با بیان این که اجرای دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی در دستور کار دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و گروه خودروسازی سایپا قرار دارد گفت: با تکیه بر اقتصاد مقاومتی، چهره گروه خودروسازی سایپا در چند سال آینده بسیار متفاوت و مدرن خواهد شد.

 

منبع : عصر خودرو

ارسال شده در

افزایش قیمت مسکن در سال 96 اندک خواهد بود/ تاثیر انتخابات بر قیمت مسکن ناچیز است

افزايش قيمت مسکن در سال 96 اندک خواهد بود/ تاثير انتخابات بر قيمت مسکن ناچيز است

این جو روانی مردم است که انتخابات تاثیرات زیادی بر افزایش قیمت مسکن خواهد گذاشت در حالی که در واقعیت چنین نیست و تاثیر ناچیزی خواهد داشت.

حمید بنایی عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص ارزیابی خود از بازار مسکن در سال ۹۶ به خبرنگار اقتصادی آریا گفت: قطعا قیمت ها بر مبنای پیشنهادی افزایش پیدا خواهند کرد.

در زمینه  مسکن و مسکن مهر نیز تغییراتی در زمینه افزایش قیمت خواهیم داشت.

پرونده پروژه مسکن مهر

پرونده پروژه مسکن مهر در سال ۹۶ بسته خواهد شد و دولت پروژه و طرح های مسکن اجتماعی را فعال خواهد کرد که این امر تاثیر مثبت زیادی بر رونق اقتصادی کشور خواهد گذاشت.
نماینده مردم خراسان رضوی با اشاره به این نکته که قطعا در سال آینده افزایش قیمت مسکن خواهیم داشت، افزود:

رویکرد مجلس این بود که هیچگونه افزایش قیمت مسکن در بودجه سال ۹۶ نداشته باشیم، اما شرایط به گونه ای است که قیمت مسکن به میزان کمی افزایش خواهد یافت.

در زمینه حامل های انرژی و دیگر موضوعات نباید خیلی با رویکرد مجلس و دولت جلو رفت چرا که با وجود نرخ تورمی که مهارشده اما هنوز افزایش اندک قیمت مسکن از ماه خرداد را شاهد خواهیم بود.
بنایی در ادامه اظهار داشت: کمیسیون عمران در تلاش است به پروژه های ساختمانی و عمرانی رونق بخشد و حضور بخش خصوصی در این بخش بسیار موثر و مفید خواهد بود تا بسیاری از بازارها و شرکت ها مانند فولاد، تولید کاشی، سرامیک و … که دپو شده اند، رونق پیدا کنند و وارد بازار کسب و کار و تولید شوند.

تاثیر انتخابات بر افزایش قیمت مسکن

وی در خصوص تاثیر انتخابات بر قیمت مسکن در سال ۹۶ اظهار داشت: رویکرد مجلس بر این است که قیمت مسکن افزایش پیدا نکند و انتخابات قیمت ها را تحت تاثیر قرار ندهد اما انتخابات قیمت ها را تحت شعاع قرار خواهد داد.

البته این جو روانی مردم است که انتخابات تاثیرات زیادی بر قیمت مسکن خواهد گذاشت در حالی که در واقعیت چنین نیست و تاثیر ناچیزی خواهد داشت.
این نماینده مجلس در پایان تصریح کرد: بعد از بررسی بودجه سال ۹۶ موضوع مسکن اجتماعی در اولویت قرار دارد و کمیسون عمران در جلسه ای که با حضور وزیر مربوط و تمام معاونان و روسا برگزار خواهد کرد،

موضوع مسکن اجتماعی را بررسی و به مردم گزارش خواهد داد.

 

منبع : خبرگزاری آریا / قطره 

ارسال شده در

رسیدن به افق تولید فولاد ۵۵ میلیون تن دور از دسترس نیست/ ایران رکورددار تولید آهن اسفنجی در جهان است

رسیدن به افق تولید فولاد ۵۵ میلیون تن دور از دسترس نیست/ ایران رکورددار تولید آهن اسفنجی در جهان است

معاون وزیر صنعت گفت: تولید فولاد افزایش پیدا کرده و مهمترین هدف ما در آینده به صفر رساندن خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در حوزه صنایع معدنی است.

مطالعات کلان در رابطه با فولاد از سال ۱۳۸۲ در کشور آغاز شد.
پس از آن مطالعه دیگری تحت عنوان توسعه صنعت فولاد ایران در برنامه چهارم توسعه صورت گرفت
و در مردادماه ۱۳۸۵ سند راهبردی توسعه صنعت فولاد کشور بر مبنای سند چشم انداز کشور منتشر شد.
در این سند ظرفیت تولید فولاد ایران در افق ۱۴۰۴ معادل ۵۵ میلیون تن هدف گذاری شد.
در میان مطالعات انجام شده آنچه در سند راهبردی صنعت فولاد کشور در رابطه با ظرفیت فولاد خام مطرح شده،
دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام به عنوان یک هدف گذاری کلان اعلام شده و تا به امروز بدون تغییر باقی مانده است.
در حال حاضر نیز نزدیک به دو سال است که این طرح مورد پایش قرار می گیرد،
اما آنچه که مشخص است طرح سند چشم انداز فولاد ایران از دوجنبه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد:
اول میزان تولید، تجارت و مصرف خارجی و داخلی فولاد است و دوم  وضعیت زیرساخت هایی همچون گاز، برق، آب و به ویژه  بررسی  امکانات حمل و نقل  باری  و جاده ای است ،
جنبه هایی که  پس از بررسی های دقیق تر بر روی آنها این  سؤال را در ذهن ایجاد می کند که آیا واقعاً صنعت فولاد ما  قابلیت رسیدن  به تولید ۵۵ میلیون تن را دارد؟
برای مشخص  شدن پاسخ ، پرسش های مذکور با مهدی کرباسیان، معاون وزیر صنعت و رئیس  هیأت عامل سازمان  توسعه  نوسازی معادن  و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) به گفتگو نشسته ایم.
به نظر شما بزرگترین  چالش  پیش روی  صنعت فولاد کشور برای رسیدن به هدف گذاری مورد نظر چیست؟
کرباسیان: صنعت فولاد ایران در این سالها به رقم تمام کوشش های صورت گرفته به علت نبود سیاست گذاری‌های درست همیشه دارای مشکلاتی بوده است.
افق این مسیر دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن در سال ۲۰۲۵ است و در برنامه چشم انداز ۲۰ ساله کشور برای رسیدن به این میزان از تولید بزرگترین مشکل تأمین سرمایه است
و این امر ضروری به نظر می رسد که با وجود تولید ۲۷ میلیون تن در حال حاضر برای افزایش رشد تا ۵۵ میلیون تن فولاد نیاز به ۳۰ میلیارد دلار سرمایه است.
چالش دیگری که ما در کشور داریم فناوری قدیمی حوزه فولاد است که به روز رسانی ماشین آلات و تجهیزات فولاد در دستور کار قرار گرفته است.
موضوع دیگر مکان یابی است که با اجرای طرح جامع فولاد و پروژه های جدید در کنار سواحل خلیج فارس، پارسیان هرمزگان و چابهار تا حد زیادی برطرف شده است .
همچنین یکی از مشکلات دیگر در حوزه فولاد کمبود زیرساختهایی به ویژه در حوزه حمل و نقل است که با همکاری های صورت گرفته با بخش حمل و نقل کشور خبرهای خوشی در آینده  از این حیث خواهیم داشت.
چه اقداماتی در حوزه حل مشکلات مربوط به تأمین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این میزان از فولاد درکشور صورت گرفته است؟
کرباسیان: یکی از مهمترین برنامه های ۴ سال اخیر ایجاد توازن در زنجیره تولید فولاد بوده که در راستای رسیدن به آن کارخانجات فولاد گندله و آهن اسفنجی احداث شده
و همچنین در بخش های جانبی فولاد نیز پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشتیم تا جایی که در برخی محصولات از واردات بی نیاز بوده‌ایم.
در راستای تحقق اجرای ۷ طرح فولادی چه کرده اید؟
کرباسیان: در سال ۹۵ ، اولین پروژه تولید آهن اسفنجی در سپیدرود رشت به بهره‌برداری رسید
و امید داریم در پایان دولت یازدهم ۴ طرح تولید آهن اسفنجی به بهره برداری برسد و ایران کماکان رکورددار تولید این محصول در جهان  باشد.
با توجه به منابع محدود ما برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در سال،چه برنامه هایی برای اکتشاف معادن جدید دارید؟
کرباسیان: ایمیدرو از ابتدای سال در ۲۲ استان کشور در مساحتی بالغ بر ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع کار اکتشاف را آغاز کرد که چندین برابر سال های گذشته است
و تا به حال فاز اکتشافی به پایان رسیده و در سال ۹۶ خبرهای جدید از ذخایر معدنی جدید به ویژه در استان خراسان جنوبی منتشر خواهد شد.
در اکتشافات جدید ، مشکلی بین شما و سازمان حفاظت محیط زیست پیش نیامده است؟
کرباسیان : در ۴ سال گذشته تعامل خوبی با سازمان محیط زیست داشته ایم و در تمامی مواردی که مشکلی از حیث آسیب زدن به زیست بوم منطقه ای داشته ایم تا مجوز قانونی محیط زیست را دریافت نکردیم،
اقدامی صورت نگرفت حتی در بسیاری از مواقع از کارشناسان محیط زیست بین المللی بهره برده ایم .
چه اقداماتی در حوزه نقشه برداری صورت گرفته است؟
کرباسیان : همکاری خوبی در این حوزه با اسکایپ و سازمان زمین شناسی صورت گرفته و این همکاری های جدید به ویژه در شناسایی معادن استان خراسان جنوبی نتایج بسیار خوبی داشت
و به زودی خبرهای خوبی از این موضوع اعلام خواهیم کرد.

بزرگترین رقیب ما در جهان در حوزه تولید فولاد کدام کشور است؟

کرباسیان : کشور چین برای اینکه از رکود خارج شود تصمیم گرفت در زیر ساخت هایش سرمایه گذاری کند و در این راستا نزدیک به ۶ هزار میلیارد دلار هزینه صرف کرد و رکود را پشت سر گذاشت
و بین ۶٫۷ تا ۶٫۸ رشد داشت و همه این موارد موجب شد یکی از قویترین تولیدکننده‌های فولاد در جهان شود
ولی این کشور به دلیل مسائل محیط زیستی کاهش تولید خواهد داشت و این موضوع نوید دهنده برای کشورهای دیگر است.
رئیس جمهور در آخرین نشست خبری خود در سال ۹۵ اعلام کرد که رکود در صنعت فولاد شکسته شده است، آیا این موضوع صحت دارد؟
کرباسیان : بله درست است، صنعت فولاد پس از یک دوره رکود به خصوص در سال ۲۰۱۵ شاهد رشد ۰٫۷ درصدی در سال ۲۰۱۶ بود.
عملکرد ایمیدرو در حوزه تقویت صنعت فولاد را چگونه ارزیابی می کنید؟
کرباسیان: ایمیدرو در سه سال گذشته به تمام اهداف خود در حوزه معدن دست یافته و در تمام موارد با وجود کاستی ها، تولید فولاد افزایش پیدا کرده
و مهمترین هدف ما در آینده به صفر رساندن خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده و اشتغالزایی در حوزه صنایع معدنی است.
ارسال شده در

معاون شرکت ملی حفاری ایران خبرداد:حفاری و تکمیل 193 حلقه چاه‌های نفت و گاز در سال 95

معاون شرکت ملی حفاری ایران خبرداد:حفاری و تکمیل 193 حلقه چاه‌های نفت و گاز در سال 95

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری از حفر و تکمیل ۱۹۳ حلقه چاه‌های نفت و گاز در سال ۹۵ (سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل)، با کاربست دکل‌های این شرکت در مناطق خشکی و دریایی کشور خبر داد.

حمید رضا خوشایند با تبریک فرا رسیدن سال نو، اظهار کرد: تکمیل این تعداد چاه در مقایسه با سال ۹۴، ۱۳ حلقه و در قیاس با سال قبل از آن ۳۳ حلقه افزایش را نشان می‌دهد.

شمار چاه‌های نفت و گاز

 وی با اشاره به این‌که از شمار چاه‌های نفت و گاز تکمیل شده در این مدت، سه حلقه اکتشافی و ۶۵ حلقه توسعه‌ای توصیفی بوده است، افزود: همچنین در این دوره ۱۲۵ حلقه چاه‌ تعمیری، تکمیل و در مدار تولید قرار گرفت.

 خوشایند تصریح کرد:  ۱۱۷ حلقه از این چاه‌ها در گستره عملیاتی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، ۴۹ حلقه در حوزه فعالیت شرکت مهندسی و توسعه نفت، پنج حلقه در شرکت نفت مناطق مرکزی، ۱۱ حلقه در شرکت نفت فلات قاره، دو حلقه به سفارش مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و ۹ حلقه در قالب پروژه‌ای تکمیل شده است.

 معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در عملیات حفاری متراژ حفاری در سال گذشته را افزون بر ۲۹۳ هزار و ۶۰۵ متر عنوان کرد و گفت:

در این مدت حفاری و تکمیل ۵۰ حلقه چاه ۷۴۲ روز زودتر از برنامه پیش‌بینی شده از سوی شرکت‌های کارفرما به اتمام رسید که این مساله از نظر تولیدی شدن زودهنگام چاه و ترخیص دکل، ارزش اقتصادی بالایی دارد.

 وی با اشاره به فعالیت مستمر ناوگان حفاری شرکت در سال ۹۵، بیان کرد: در این سال یک دستگاه حفاری سنگین خشکی جدید به ناوگان شرکت اضافه و در همین حال پنج دکل نیز برای تعمیرات دوره‌ای به سایت بازسازی انتقال داده شد.

 خوشایند افزود: در حال حاضر ۳۷ دستگاه حفاری شرکت در بخش حفر چاه‌های توسعه‌ای توصیفی، دو دکل در حفاری چاه‌های اکتشافی و ۲۹ حلقه در بخش چاه‌های تعمیری در مدار عملیات قرار دارند و شش دکل در حال بازسازی و آماده شدن برای عملیات هستند.

منبع : ایسنا

ارسال شده در

اولویت‌های نفتی ایران در سال ۹۶ / نمره مثبت به عملکرد وزارت نفت در سال ۱۳۹۵

اولویت‌های نفتی ایران در سال ۹۶ / نمره مثبت به عملکرد وزارت نفت در سال ۱۳۹۵

یک کارشناس اقتصادی ضمن دادن نمره مثبت به عملکرد وزارت نفت در سال ۱۳۹۵ اولویت‌های نفتی که این وزارتخانه در سال ۱۳۹۶ باید مدنظر قرار دهد را تشریح کرد.

جواد نوفرستی با تاکید بر اینکه در مجموع به عملکرد وزارت نفت در سال ۱۳۹۵ باید نمره مثبت داده شود،

گفت: افزایش سرمایه‌گذاری، بهره‌برداری از میادین نفت و گاز، برابر شدن برداشت با قطر از میدان مشترک که یک موفقیت ملی است و … از جمله اقدامات قابل توجه وزارت نفت در سال گذشته بود.

وی با اشاره به افزایش تولید نفت خام ایران اظهار کرد:

ایران توانست سهم تولید نفت و صادرات نفت را از بازارهای جهانی پس بگیرد و با وجود اینکه اوپک تصمیم بر کاهش تولید گرفت، ایران توانست تولید خود را افزایش دهد.

این کارشناس اقتصادی در مورد عملکرد وزارت نفت در زمینه گاز نیز تصریح کرد: بحران زمستان این سال شدیدتر از سال‌های گذشته بود.

با این حال با وجود اینکه گاز ترکمنستان قطع شد، وزارت نفت توانست زمستان را تقریبا بدون بحران و چالش سپری کند.

نوفرستی در ادامه در مورد اولویت‌های نفتی که وزارت نفت در سال جدید باید مورد توجه قرار دهد، توضیح داد: یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در سال جاری مورد توجه وزارت نفت باشد، بحث ایمنی و HSE است.

در سالی که گذشت با حجم بالای حوادث آتش‌سوزی در پالایشگاه‌ها و انبارها مواجه بودیم که این موضوع علاوه بر مصدومیت‌های انسانی خسارت‌های سنگین مالی بسیاری به کشور وارد کرد.

بنابراین در سال جدید این موضوع باید به طور جدی مورد بررسی و پیگیری قرار گیرد.

اهمیت بهینه‌سازی مصرف سوخت

وی با تاکید بر اهمیت بهینه‌سازی مصرف سوخت اظهار کرد: بهینه‌سازی مصرف سوخت در سال ۹۵ هیچ خروجی نداشت و هیچ کدام از پروژه‌های بند ق یا ماده ۱۲ حمایت از تولید اجرایی نشد و باید گفت بهینه‌سازی مصرف سوخت در سال‌های اخیر نمره مردود می‌گیرد.

بنابراین یکی از اولویت‌های نفتی وزارت نفت در سال جدید باید تمرکز بر این بخش باشد.

این کارشناس اقتصادی با انتقاد از ثابت ماندن نرخ حامل‌های انرژی در سال ۹۶ گفت: تثبیت نرخ حامل‌های انرژی در بودجه سال ۹۶ اشتباه است.

زیرا با توجه به تورم ۱۰ درصدی اگر قیمت حامل‌های انرژی ۱۰ درصد افزایش پیدا نکند، به این مفهوم است که قیمت آنها ۱۰ درصد ارزان شده و این موضوع باعث افزایش مصرف می‌شود.

نوفرستی با اشاره به قراردادهای جدید نفتی نیز گفت: این قراردادها در سال ۹۵ به نتیجه‌ای نرسید البته مخالفت‌های زیادی در داخل کشور به این قراردادها شد و نگاه‌ها بیشتر سیاسی بود.

امیدوارم در سال جدید به سمتی برویم که این قراردادها با تعامل بهتر دولت و مجلس به جایی برسد و اولویت این قراردادها میادین مشترک و جذب سرمایه خارجی باشد.

وی همچنین بر نوسازی خطوط لوله گازرسانی تاکید کرد و توضیح داد: چند سال پیش اعلام شد که ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز از طریق خطوط لوله به هدر می‌رود.

وزارت نفت باید همان‌طور که در زمینه فلرها توانست از به هدر رفتن سوخت جلوگیری کند، در زمینه خطوط لوله نیز اقدامات جدی انجام دهد تا جلوی نشتی گاز گرفته شود.

منبع : ایسنا

ارسال شده در

سریلانکا مقصد بعدی صادرات سیمان ایران/ مصرف 48 میلیون تن سیمان در سال 95

سریلانکا مقصد بعدی صادرات سیمان ایران/ مصرف 48 میلیون تن سیمان در سال 95

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از مذاکره با کشور سریلانکا برای صادرات سیمان خبر داد و گفت:

افزایش بازار صادراتی در کنار تامین نیاز داخل در اولویت سیمان کشور قرار دارد

و با توجه به اجرایی شدن برجام به دنبال بازارهای جدید برای صادرات هستیم.

 عبدالرضا شیخان با بیان این که مقدار مصرف سیمان در یازده ماهه سال ۹۵ حدود ۴۸ میلیون تن بوده، اظهار کرد:
میزان مصرف سیمان کل کشور در یازده ماهه سال ۹۵ حجمی بالغ بر ۴۸ میلیون تن بوده و حدود ۷میلیون تن صادرات تا پایان سال انجام گرفته است.

 وی افزود: ایران از لحاظ مصرف سیمان در مقایسه با کشورهای همسایه رقم بهتری داشته
اما چون انتظار تولیدکنندگان بالاتر از این مقدار بوده رکود بیشتر احساس شده است.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ارتباط با صادرات سیمان به کشورهای همسایه و حوزه آسیای میانه، گفت:
 صادرات سیمان در دوره پسابرجام روند بهتری را در پیش گرفته و هم اکنون صادرات به کشورهایی همچون عراق، افغانستان، تانزانیا، بنگلادش انجام می‌گیرد.
شیخان اظهار کرد: در حال حاضر مذاکرات خوبی با کشور سریلانکا انجام شده و نمونه‌های اولیه به مقدار ۲۲ تن به این کشور صادر شده
و امیدواریم در روزهای آینده این بازار را در اختیار بگیریم.

برجام و سهولت تجارت ایران با کشورهای دیگر

 وی با اشاره به برجام و سهولت تجارت ایران با کشورهای دیگر خاطر نشان کرد:
برجام آرامش مطلوبی بر تجارت کشور حاکم کرده و موانع معاملات با کشورهایی همچون افریقا را برداشته
و با توجه به گسترده تر شدن فعالیت‌های کشتی رانی در دوره پسابرجام می‌توان صادرات کشور را بیش از پیش افزایش داد.
دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در ارتباط با پیش بینی با بازار و صادرات سیمان در سال ۹۶، بیان کرد:
پیش بینی کارشناسان برای بازار سیمان در ۳ماهه اول سال جاری تقریبا برابر با سال ۹۵ بوده
اما از تیر ماه سال جاری با توجه به نوسازی بافت‌های فرسوده و رونق ساخت و ساز شهری انتظار می‌رود افزایش چشم گیری در مصرف داخلی داشته باشیم.
ارسال شده در

بررسی ۱۰ سال تجارت ایران و عراق / روند پایدار رشد صادرات ایران به این کشور

بررسی ۱۰ سال تجارت ایران و عراق / روند پایدار رشد صادرات ایران به این کشور

بررسی ۱۰ سال تجارت ایران و عراق حاکی از روند پایدار رشد صادرات ایران به این کشور همسایه است.

بررسی روند ۱۰ سال تجارت ایران و عراق در بازه زمانی سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۴ نشان می دهد که این تجارت با روندی پایدار در رشد صادرات کشورمان به عراق باعث ارتقای صادرات ایران از رقم ۱.۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۸۴ به ۶.۲ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۴ شده است.

در طول این سالها تراز تجاری همواره مثبت و رو به افزایش بوده و به جز در سال ۱۳۹۲ در تمامی سالها شاهد رشد مثبت صادرات به کشور عراق بوده‌ایم.

هرچند مهم‌ترین نکته منفی قابل ذکر در زمینه صادرات به این کشور را می توان کاهش متوسط قیمت صادرات به عراق عنوان کرد که نشانگر افزایش جایگاه محصولات با ارزش افزوده و فن‌آوری پایین‌تر در سبد کالاهای صادراتی کشورمان به عراق است.

شاهد این ادعا نیز حضور و تثبیت جایگاه سیمان به اولین محصول صادراتی از سال ۱۳۸۷؛ سالی که روند نزولی متوسط قیمت صادرات آغاز شده است می‌باشد.

علاوه بر این کاهش شدید واردات عراق از جهان در سال ۲۰۱۶ واردات این کشور از ایران به مانند سالهای گذشته رشد مثبت را تجربه کرده که نشانگر جایگاه بالای ایران در بازار عراق و استحکام روابط تجاری دو کشور است.

ارزش صادرات در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۲۲۴ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۷۹۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۱۸۱۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۲۷۶۲ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۴۱۰۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۵۳۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۵۱۵۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۶۲۴۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۵۹۴۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۱۳۲ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۶۲۳۷ میلیون دلار بوده است.

این در حالی است که ارزش واردات در سال ۱۳۸۴ معادل هشت میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۳۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۹۰ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۶۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۶۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۱۲۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۸۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۶۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۰ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۷۰ میلیون دلار بوده است.

همچنین تراز تجاری در سال ۱۳۸۴ معادل ۱۲۱۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۵ معادل ۱۷۵۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۶ معادل ۱۷۲۷ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۷ معادل ۲۶۹۵ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۸ معادل ۴۰۴۸ میلیون دلار، در سال ۱۳۸۹ معادل ۴۴۹۳ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۰ معادل ۵۰۲۹ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۱ معادل ۶۱۶۶ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۲ معادل ۵۸۸۱ میلیون دلار، در سال ۱۳۹۳ معادل ۶۰۷۲ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۴ معادل ۶۱۶۷ میلیون دلار بوده است.

بنابراین رشد تجارت ایران و عراق در سال ۱۳۸۵ برابر ۴۶ درصد، در سال ۱۳۸۶ برابر یک درصد، در سال ۱۳۸۷ برابر ۵۲ درصد، در سال ۱۳۸۸ برابر ۴۰ درصد، در سال ۱۳۸۹ برابر ۱۰ درصد، در سال ۱۳۹۰ برابر ۱۳  درصد، در سال ۱۳۹۱ برابر ۲۱ درصد، در سال ۱۳۹۲ برابر ۵- درصد، در سال ۱۳۹۳ برابر ۳ درصد و در سال ۱۳۹۴ برابر ۲ درصد بوده است.

منبع : ایسنا