ارسال شده در

خیز اوپک برای نفت ۶۰ دلاری در پی توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

رشد قابل توجه قیمت نفت به دنبال نهایی شدن توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

رشد قابل توجه قیمت نفت به دنبال نهایی شدن توافق تاریخی اوپکی ها و غیر اوپکی ها

تحلیل گران اقتصادی بر این باور هستند که به دنبال نهایی شدن توافق اوپکی ها و غیر اوپکی ها، شاهد رشد قابل توجه قیمت نفت در اولین روز آغاز به کار بازارهای جهانی خواهیم بود.تحلیل گران بازار در تازه ترین اظهارات خود به دنبال توافق تاریخی اوپکی ها وغیر اوپکی ها مبنی بر کاهش روزانه یک میلیون و ۷۵۸ هزار بشکه ای خود و تثبیت بهای طلای سیاه، روزهای خوش نفتی را در پایان سال جاری میلادی و همچنین سال ۲۰۱۷ میلادی پیش بینی کردند و معتقد هستند که بخشی از شیرینی از دست رفته طلای سیاه به کام تولید کنندگان بر می گردد.این در حالی است که از هم اکنون با توافق کاهش تولید نفت، توجه بازار بر روی سیر صعودی قیمت جهانی نفت متمرکز شده است.به گفته کارشناسان مسائل بازار، از سویی دیگر این توافق موجب تقویت و آماده سازی همکاری طولانی مدت کشورهای تولید کننده خواهد بود.در همین حال «الکساندر نواک»، وزیر انرژی روسیه گفت: ” توافق کاهش تولید نفت موجب تسریع روند تثبیت بازار، کاهش بی ثباتی و جذب سرمایه گذاری های جدید در حوزه انرژی می شود. ”به دنبال توافق دیروز قرار شد که ۱۳ کشور غیر اوپکی، تولید خود را ۵۵۸ هزار بشکه در روز کاهش دهند که سهم روسیه از این کاهش، در حدود ۳۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.گروهی از کارشناسان اقتصادی می گویند، در مراحل اولیه اجرای این توافق، قیمت ها با افزایش روبرو و موجب خوشنودی تولیدکنندگان خواهد شد؛ اما با تداوم افزایش قیمت، نگرانی از تزلزل در پایبندی به سطح کاهش از سوی کشورها وجود دارد.همچین تحلیلگران معتقد هستند که اوپک، هدف گذاری قیمت خود را ۶۰ دلار در هر بشکه قرار داده است و رقم بالاتر از آن می تواند عاملی برای وسوسه رقابت در تولید شود.به گزارش خبرنگار مهر به نقل از پایگاه خبری «نیوزنو»، دست اندرکاران بازار به دلیل اینکه فعالیت اصلی بازارهای جهانی از روز دوشنبه شروع می شود، پیش بینی می کنند که فردا، دوشنبه با شروع به کار بازارهای جهانیف شاخص بورس ها و نیز بهای فلزات گرانبها تحت تاثیر توافق روز شنبه اوپکی ها و غیراوپکی ها قرار گیرد و با افزایش روبرو شود.

منبع:  تجارت نیوز

ارسال شده در

نشست خبری رئیس جمهور: ایران به دنبال دخالت در امور داخلی عربستان سعودی نیست / برخی با هواپیمای نو مشکل دارند شما می توانید سوار هواپیمای کهنه شوید

نشست خبری رئیس جمهور ایران در محل ساختمان ریاست جمهوری در مجموعه پاستور تهران انجام شد

مهمترین بخش های سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

– سخنان ترامپ درباره برجام این بوده که خوشحال نیست و بد بوده و تعابیر مختلف. این‌ها بیشترشعار است، بعید می‌دانم درمقام عمل اتفاقی بیفتد

– مذاکرات مجدد درباره برجام، معنا ندارد

– در دولت یازدم حدود دو سال و نیم مذاکره شد و در خصوص بند بند و جمله به جمله مذاکره شد

– برجام تمام شده است و در شورای امنیت سازمان ملل تایید شده است و به سند بین المللی درآمده است و توافقی چند جانبه است و معنا ندارد در خصوص آن بگویم می خواهیم مذاکره کنیم

– وجود رئیس جمهوری جدید در کاخ سفید تاثیر خاصی در انتخابت ایران ندارد و هر چه خواست مردم ایران باشد عملیاتی و اجرایی خواهد شد

– روحانی درباره ترامپ: برجام این نیست که کسی جایی انتخاب شود بگوید من خوشم نمی‌آید/ رییس‌جمهور منتخب آمریکا نمی تواند خوشش نیاید.

قرآن می‌گوید ای بسا از چیزی خوشت نمی‌آید درحالی‌که به نفع شماست. رییس جمهور جدید آمریکا نمی داند که برجام به نفعش است. برجام برد برد است. به نفع دو طرف است.

– صداوسیما برای آن‌که وقت بینندگان و شنوندگان گرفته نشود معمولا اظهارات ما را به صورت کوتاه شده پخش می کند

–  به آنهایی که می‌گویند در کشور رکود وجود دارد و می‌گویند ما چیزی در راستای رونق اقتصادی نمی‌بینیم می‌گویم که عینکی برای خود تهیه کنید یا خود را درمان کنید.

–  فقط هواپیما را در هوا می‌بینند. بنزین می‌خواهد، تعمیرات می‌خواد، بلیت می‌خواد، بلیت‌فروش می‌خواهد

– برخی با نشستن مردم در هواپیمای نو و رونق صنعت گردشگری مشکل دارند، شما می توانید سوار هواپیمای کهنه شوید

– ایران به دنبال دخالت در امور داخلی عربستان سعودی نیست / خواهان آن نیستیم که عربستان سعودی نقشی که مستحق آن است را نداشته باشد / به دنبال حذف عربستان سعودی نیستیم

–  برجام تعلق به همه ی ملت دارد.

– اگر برجام اجرایی نمی شد، کل درآمد نفتی ما امسال ۳۲ الی ۳۳ هزار میلیارد بود.

– در حالی که با اجرای برجام، ۷۰ میلیارد تومان در آمد نفتی را داریم.

نشست خبری رئیس جمهور:  اثبات کردیم که نظام ایران راستگو است
ادامه سخنان در نشست خبری رئیس جمهور  عبارتست از :

– اگر برجام نبود چه می‌شد؟ اگر برجام نبود، تلاش کارکنان شرکت نفت چه می شد؟

– ۱۱ میلیون حاشیه نشین را ما امروز بیمه کرده ایم.

– روحانی در واکنش به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر احتمال رد صلاحیت وی گفت: ما را با شورای نگهبان دعوا نیندازید، انتخابات سال آینده است و رابطه ما با این نهاد خوب است و بیشتر این حرفها شایعه است

– ما در زمینه اشتغال قدم بزرگی برداشتیم اما اینکه در طول یکسال بیش از ۷۰۰ هزار شغل خالص ایجاد شده که نظایر زیادی ندارد

– برجام تعلق به دولت یازدهم و یا به شخص خاصی ندارد. برجام به ملت متعلق است. برجام از آن رهبری مقتدر کشور است. برجام از آن شهدا هست

– برجام یک دستاورد بزرگ ملی است. کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم نسبت به برجام حرف بزند.

نشست خبری رئیس جمهور ایران در محل ساختمان ریاست جمهوری در مجموعه پاستور تهران انجام شد

– از برجام مهمتر موفقیت یک ملت است. ما در اخلاق پیروز شدیم و هیچ کس تردید نکند که برجام پیروزی ملت ایران است.

-ما به دنیا گفته بودیم آنچه در مورد نظام ایران نسبت به سلاح کشتار جمعی گفته می شود دروغ است.

– اثبات کردیم که نظام ایران راستگو است. و آن ها که ناروا سخن گفتند در تاریخ جهان باید سرافکنده باشند.

– پایان این پرونده به معنای موفقیت اخلاقی ملت بزرگ ایران بود

– به دنیا گفتیم که ایران نظامی نیست که با او رفتار امنیتی در دنیا شود. ما خواستیم به دنیا بگوییم که ایران کشوری است یک بازیگر فعال و سازنده است

-غیبت ایران در صحنه های بین المللی یک خسارت برای دنیا بود

-از ایران نترسید ایران بدنبال صلح و امنیت برای منطقه وجهان است.

-ما از لحاظ سیاسی پیروز شدیم و قطعنامه ها را لغو کردیم

–  در مقابل بدعهدی‌ها مقتدرانه عمل می کنم نه عجولانه

– توافق حتی اگر با یک کشور صورت بگیرد امکان اشکالات در آن وجود دارد. اما مردم مطمئن باشند در مقابل بدعهدی‌ها مقتدرانه عمل می‌کنیم اما عجولانه نه

– راه اعتدال، راه خرد است، باید با صبر و حوصله برای حل معضلات کشور تلاش کنیم

نشست خبری رئیس جمهور در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی در مجموعه پاستور تهران در ۲۸ دی ماه ۱۳۹۵ برگزار گردید.

 

منبع : عصر ایران

ارسال شده در

جزئیات صادرات غیرنفتی 9 ماهه سال 95 ایران

سال گذشته دولت پیش‌بینی کرد صادرات غیرنفتی از ۴۲٫۵ میلیارد دلار سال ۹۴ به ۵۲٫۵ میلیارد دلار در سال ۹۵ افزایش یابد که با توجه به صادرات ۳۱ میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی در ۹ ماهه ابتدای امسال، از برنامه عقب‌تر هستیم.
جزئیات صادرات غیرنفتی 9 ماهه سال 95 ایران
به گزارش فارس کشورهای چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه، جمهوری کره، هند، افغانستان، ژاپن، پاکستان، عمان جزء ۱۰ کشور عمده مقصد صادرات غیرنفتی طی نه ماهه سال ۱۳۹۵ بوده‌اند.
این گزارش می‌‌افزاید: کشورهای ترکمنستان، ایتالیا، تایوان، ویتنام و آذربایجان هم رتبه دهم تا پانزدهم مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بوده‌اند.
براساس آماری که سازمان توسعه تجارت منتشر کرده است در ۹ ماهه سال ۱۳۹۵ در مجموع ۹۱ میلیون و ۲۶۱ هزار تن کالا به کشورهای مختلف صادر شده است که این رقم در ۹ ماهه سال ۱۳۹۴ معادل ۶۸ میلیون و ۸۲۳ هزار تن بوده است، مقایسه این دو رقم نشان می‌دهد که صادرات طی این مدت در سال ۹۵ به لحاظ وزنی نسبت به سال گذشته ۳۲٫۶ درصد رشد داشته است.
این گزارش اضافه می‌کند: ارزش صادرات غیرنفتی در ۹ ماهه سال جاری ۳۱ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار بوده است که با توجه به ارزش صادرات در ۹ ماهه سال ۱۳۹۴ که رقم ۲۸ میلیارد و ۹۷۰ میلیون دلار بوده است ۹٫۰۵ درصد رشد را در بخش شاهد بوده‌ایم.
این گزارش می‌‌افزاید: با توجه به هدفگذاری دولت برای افزایش ۲۰ تا ۲۵ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی صادرات این رقم باید از ۴۲٫۵ میلیارد دلار سال ۹۴ به ۵۲٫۵ میلیارد دلار در سال ۹۵ برسد که براساس روند صادرات در سال جاری و به گفته مسئولین پیش‌بینی می‌شود مقدار صادرات کالاهای غیرنفتی تا پایان سال به ۴۵ میلیارد دلار برسد.
به گزارش فارس: حجم صادرات غیرنفتی به ۱۵ کشور عمده مقصد صادراتی ایران در ۹ ماهه ابتدای امسال ۸۲ میلیون و ۱۴۵ هزار تن و در ۹ ماهه سال گذشته ۶۰ میلیون و ۵۹۸ هزار تن بوده است که مقایسه این دو رقم رشد ۳۵٫۵۶ درصدی از لحاظ وزنی را نشان می‌دهد.
ارزش صادرات در ۹ ماهه ابتدای امسال به ۱۵ کشور عمده مقصد صادراتی ۲۸ میلیارد دلار و ارزش صادرات در ۹ ماهه ابتدای سال گذشته ۲۵ میلیارد دلار بوده است که مقایسه این دو رقم هم حاکی از رشد ۱۰٫۲۲ درصدی است.
براساس این گزارش در ۹ ماهه ابتدای امسال ۲۵ میلیون و ۲۱ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۶۹۷ میلیون دلار به کشور چین صادر شده است که با توجه به صادرات ۱۸ میلیون و ۹۵۲ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۳۲۱ هزار تن در ۹ ماهه سال ۹۴ به این کشور به لحاظ وزنی ۳۲٫۰۲ درصد و به لحاظ ارزشی ۷٫۰۵ درصد رشد داشته‌ایم.
۱۲ میلیون و ۱۳۸ هزار تن کالا به ارزش ۵ میلیارد و ۴۹ میلیون دلار در ۹ ماهه ابتدای امسال به کشور امارات متحده عربی و ۹ میلیون و ۸۳۳ هزار دلار به ارزش ۵ میلیارد و ۴۰۲ میلیون دلار به امارات متحده عربی صادر شده که صادرات غیرنفتی ما به این کشور از لحاظ وزنی ۲۳٫۴۴ درصد رشد و از لحاظ ارزشی ۶٫۵۳ درصد کاهش داشته است.
همچنین با صادرات ۱۰٫۹ میلیون تن کالا در ۹ ماهه ابتدای امسال به کشور عراق به ارزش ۴ میلیارد و ۵۷۳ میلیون دلار و مقایسه آن با صادرات ۱۰٫۷ میلیون تنی به ارزش ۴ میلیارد و ۳۶۱ میلیون دلار در ۹ ماهه سال ۹۴ شاهد رشد ۲٫۴۱ درصدی در بخش وزنی و ۴٫۸۶ درصدی در بخش ارزشی هستیم.
براساس این گزارش: در ۹ ماهه ابتدای امسال ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۷۱۸ میلیون دلار به ترکیه صادر شده که در سال گذشته در همین مدت ۶ میلیون و ۸۰۳ هزار تن کالا به ارزش ۳ میلیارد دلار صادر شده که صادرات به این کشور به لحاظ وزنی ۳۸٫۱۸ درصد رشد و از نظر ارزشی ۹٫۸۸ درصد کاهش داشته است.
همچنین ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۳۳۳ میلیون دلار در ۹ ماهه ابتدای امسال و ۴۶۲ هزار تن به ارزش ۲۸۰ میلیون دلار کالا به جمهوری کره صادر شده که صادرات به لحاظ وزنی به این کشور ۱۰۶۸ درصد و به لحاظ ارزشی ۷۳۲٫۲۹ درصد رشد داشته است.
این گزارش می‌افزاید: ۶ میلیون و ۶۸۰ هزار تن کالا به ارزش ۲ میلیارد و ۸۲ میلیون دلار در ۹ ماهه ابتدای سال ۹۵ به هند و ۴ میلیون و ۸۱۵ هزار تن به ارزش ۱ میلیارد و ۹۴۳ میلیون دلار کالا در مدت مشابه سال ۹۴ به این کشور صادر شده که این ارقام نشان می‌دهد صادرات به هند از نظر وزنی ۴۲٫۴۶ درصد و از لحاظ ارزشی ۷٫۱۲ درصد رشد داشته است.
صادرات به کشور افغانستان در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ وزنی ۲۸٫۴۳ درصد و از نظر ارزشی ۱٫۳۶ درصد کاهش داشته است.
صادرات به افغانستان در ۹ ماهه ابتدای امسال ۳ میلیون و ۷۲۳ هزار تن و به لحاظ ارزش ۱ میلیارد و ۸۷۵ میلیون دلار و در ۹ ماهه ابتدای سال گذشته ۲ میلیون و ۸۹۹ هزار تن به ارزش ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تن بوده است.
براساس این گزارش صادرات به ژاپن در ۹ ماهه ابتدی امسال ۲ میلیون و ۱۹۲ هزار دلار به ارزش ۸۷۸ میلیون دلار و در ۹ ماهه ابتدای سال گذشته یک میلیون و ۹۳۵ هزار تن به ارزش ۹۴۷ میلیون دلار بوده که به لحاظ وزنی ۱۳٫۲۹ درصد به این کشور رشد صادرات داشته‌ایم و از لحاظ ارزشی ۷٫۲۶ درصد کاهش داشته‌ایم.
صادرات به پاکستان در ۹ ماهه ابتدای امسال یک میلیون و ۴۵۳ هزار تن به ارزش ۵۸۲ میلیون دلار و در ۹ ماهه سال گذشته یک میلیون و ۴۰ هزار تن به ارزش ۴۵۶ میلیون دلار بوده که با رشد ۳۹٫۷۱ درصدی به لحاظ وزنی و ۲۷٫۶۷ درصدی به لحاظ ارزشی مواجه بوده است.
صادرات به عمان در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته هم به لحاظ وزنی ۱۸۸ درصد رشد و به لحاظ ارزشی ۷۱٫۶۳ درصد کاهش داشته است.
به گزارش فارس صادرات به ترکمنستان در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته  ۲۳٫۸۹ درصد به لحاظ وزنی و ۲۸٫۹۰ درصد به لحاظ ارزشی کاهش داشته است.
صادرات به ایتالیا هم در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۱۵٫۱۲ درصد رشد و به لحاظ ارزشی ۱۷٫۰۴ درصد کاهش داشته است.
براساس این گزارش صادرات به تایوان، ویتنام و آذربایجان هم در ۹ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی و ارزشی رشد داشته است.
براساس این گزارش میعانات گازی، گاز طبیعی مایع شده در ظروف یکهزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر، سایر روغن‌های سبک و فرآوده‌ها بجز بنزین، سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده غیر مذکور در ظروف یکهزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر، پورپان مایع شده در ظروف یکهزار سانتی‌متر مکعب و بیشتر و پسته‌‌ها با پوست تازه خشک، پلی‌‌اتیلن گرید فیلم باچگالی کمتر از ۹۴ درصد به جز نوع پودری، متانول، اوره حتی به صورت محلول در آب، بوتان مایع شده در ظروف یکهزار سانتی مترمکعب و بیشتر جزء ۱۰ قلم کالای صادراتی کشور بوده است.
منبع: تابناک
ارسال شده در

منطقه آزاد اروند ، زیر ذره‌بین ستاد مبارزه با قاچاق کالا

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سفر رئیس و معاونان این ستاد به استان خوزستان به عنوان یکی از ۵ استان دارای بیشترین حجم قاچاق، خبر داد که به منظور اتخاذ تدابیری برای حل معضل قاچاق در منطقه آزاد اروند ، سواحل و مرزهای خوزستان انجام گرفته است.
قاسم خورشیدی با اشاره به سفر رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به استان خوزستان اظهار داشت: صبح امروز رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به همراه هیئتی از معاونان این ستاد برای بررسی وضعیت قاچاق در استان خوزستان و بازدید از از منطقه آزاد اروند ، بنادر، اسکله‌های شهر آبادان و خرمشهر و همچنین پایانه‌های مرزی به این استان سفر کردند.

منطقه آزاد اروند ، زیر ذره‌بین ستاد مبارزه با قاچاق کالا - مراوده

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: در برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای این سفر مقرر شده تا علاوه بر بازدید از مناطق مذکور، جلسه کمیسیون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی دو شهرستان آبادان و خرمشهر و کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خوزستان با حضور رئیس ستاد مرکزی برگزار شود و عملکرد دستگاه‌های مسئول استان خوزستان در مبارزه با قاچاق کالا، مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گزارش تسنیم،  وی گفت: قرار است در این سفر با مشارکت و همکاری دستگاه‌های مسئول در مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان خوزستان، راهکارهایی اندیشیده شود تا علاوه بر بهره‌مندی و برخورداری ساحل‌نشینان و مرزنشینان از مواهب مرز و سواحل، تلاش شود تا قاچاق کالا در این مناطق کاهش یابد.

به گفته خورشیدی، استان خوزستان جزو ۵ استان مبدأ قاچاق است که به همراه استان‌های هرمزگان، کردستان، بوشهر و آذربایجان غربی، دارای بیشترین حجم قاچاق هستند.

منبع : تجارت نیوز

ارسال شده در

آغاز به کار نمایشگاه موتورسیکلت تهران سال 95

نمایشگاه موتورسیکلت و قطعات، لوازم یدکی، وسایل نقلیه برقی، هیبریدی و تجهیزات وابسته (ایران رایدکس) برای سومین سال متوالی ۲۷ دی به مدت ۴ روز در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران گشایش می‌یابد.

آغاز به کار نمایشگاه موتورسیکلت تهران سال 95

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، هدف از برگزاری این نمایشگاه توسعه صنعت  موتورسیکلت، حرکت به سوی هوای پاک، بهبود کیفیت محصولات، خدمات و معرفی پتانسیل‌های موجود واحدهای تولیدی ـ صادراتی کشور عنوان شده است.

اطلاع‌رسانی پیرامون آخرین محصولات، دستاوردها، معرفی برندهای فعال و مطرح خارجی و ایرانی، انتقال تجربیات و ارتقاء دانش تولید داخلی، فرهنگ‌سازی در راستای حفظ محیط زیست با استفاده از فناوری‌های نوین و سازگار با محیط زیست و معرفی محصولات نقلیه‌ای با مصرف سوخت پایین به منظور کاهش آلودگی هوا از دیگر اهداف برگزاری سومین نمایشگاه موتورسیکلت است.

شرکت‌کنندگان در بخش خارجی نمایشگاه، شرکت‌ها و برندهای معتبر از کشورهای چین و تایوان هستند که به همراه تولیدکنندگان و شرکت‌های ایرانی، محصولات خود را در زمینه انواع  نیرو محرکه مانند موتورسیکلت، دوچرخه، وسایل نقلیه سه چرخ، چهار چرخ، ساحلی و مخصوص برف، وسایل نقلیه بدون سوخت مانند دوچرخه، سه‌چرخه، اسکوتر، اسکیت و غیره را تا ۳۰ دی به نمایش می‌گذارند.

در طول برگزاری نمایشگاه  بین المللی موتورسیکلت همچنین همایش مربوط به صنعت موتورسیکلت ایران و تست محصولات مرتبط برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش نمایشگاه موتورسیکلت که بستر مناسبی برای جذب سرمایه‌گذاری مشترک خارجی و تولید محصولات متنوع و سازگار با محیط زیست است در فضایی به وسعت ۳۴۰۰ مترمربع و  با حضور ۶۰ شرکت ایرانی و ۴۵ شرکت خارجی گشایش می‌یابد.

 

منبع: سازمان توسعه تجارت ایران

ارسال شده در

بورس و ورود نقدینگی با تکلیف جدید صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: یکی از نیازهای اصلی بازار سهام و بورس در شرایط کنونی ورود نقدینگی جدید است که با الزام صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری این موضوع نمود بیشتری پیدا می‌کند.

تالار بورس اوراق بهادار تهران-مراوده

محمود آقایی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص اثر الزام صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری دستکم ۵۵ درصدی در بازار سهام گفت: بدون شک انجام اقدامات حمایتی از جمله این موارد موجب ورود نقدینگی جدید و هوشمند به بازار سرمایه خواهد شد که اثرات آن را در رشد این روزهای بورس می توان مشاهده کرد.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: در شرایط کنونی یکی از نیازهای اصلی بازار سهام ورود نقدینگی جدید است که با الزام صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری این موضوع نمود بیشتری پیدا می‌کند.
وی همچنین با اشاره به این که برخی دستورالعملها و نظارتها می‌تواند هر چند مقطعی، اما گره از مشکلات بورس باز کند اذعان داشت: به عنوان مثال تا پیش از الزام صندوق‌ها به سرمایه‌گذاری دستکم ۵ درصدی در بازار سهام، صندوق‎های سرمایه‎گذاری الزامی‌ برای میزان سرمایه‎گذاری در بخش سهام یا هر بخش دیگری نداشتند و با توجه به ریسک بازار اقدام به ورود در بورس می‌کردند که خوشبختانه با الزامات جدید، ادامه فعالیت این صندوق‌ها منوط به تغییر نوع صندوق مذکور به صندوق‌ سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت یا صندوق‌های مختلط یا سهام خواهد بود.
آقایی با بیان این که این گونه اقدامات به صورت مقطعی اثرات مثبتی در بورس خواهد داشت گفت: نکته قابل توجه در این زمینه اینست که صندوق‎های سرمایه‎گذاری با توجه به میزان پوشش ریسک اقدام به حضور در بازار سهام می کنند و از این منظر این گونه الزامات می تواند به عنوان یک محدودیت، ریسک آنها را افرایش دهد.
وی افزود: مشکل اصلی عدم رونق و تعمیق بازار سهام را باید از دو جنبه بررسی کرد که یکی از آنها مباحث مربوط به کلان اقتصاد و مشکلاتی مانند تک نرخی شدن ارز، قوانین و مقررات و … هستند.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: از سوی دیگر برخی از مشکلات بورس مربوط به مسائلی همچون توقف طولانی مدت نمادهاست که این موضوع در چند هفته گذشته موجب تعمیق رکود در بازار سهام شد.

منبع : خبرگزاری تسنیم

ارسال شده در

توسعه فروشگاه های زنجیره ای راهکاری برای شفاف و روان سازی نظام توزیع است

به استناد ماده ۲۳ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع جزو اولویت های اول دفتر خدمات بازرگانی است و توسعه فروشگاه های زنجیره ای در این راستا انجام می شود.
توسعه فروشگاه های زنجیره ای راهکاری برای شفاف و روان سازی نظام توزیع است

به گزارش شاتا،  تابش با بیان ضرورت ساماندهی نظام توزیع و خرده ‏فروشان سنتی بعنوان بخشی از نظام توزیع همچنین توسعه فروشگاه های زنجیره ای افزود:سیاست های مورد توجه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای توسعه این فروشگاه ها با هدف شفاف و روان سازی نظام توزیع انجام می شود.
وی درخصوص فعالیت فروشگاه‌های زنجیره‌ای با اشاره به اینکه در حال حاضر سهم فروشگاه‌های زنجیره‌ای تنها ۸ درصد کل نظام خرده‌فروشی در بازار است ، ولی با توجه به مزایای قابل توجه این فروشگاه‌ها و نقش بی بدیل آنها در اصلاح نظام توزیع، تا پایان برنامه ششم برای افزایش این سهم تا۲۰ درصد هدفگذاری شده است افزود:  برای دستیابی به این هدف  برنامه‌ریزی‌های منسجمی  صورت گرفته است که از آن جمله میتوان به تدوین سند توسعه فروشگاه‌های زنجیره‌ای اشاره کرد که بعنوان یک نقشه راه قابل اجرا و پیگیری است.
مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با عنایت به بررسی ‏های کارشناسی صورت گرفته و تحلیل بافت خرده‌فروشی در ایران که عمدتا سنتی و کوچک مقیاس است، یکی از راهکارهای مورد توجه در دفتر خدمات بازرگانی، بهره ‏گیری فروشگاههای خرده فروشی کوچک از مدل فرانشیزاست تا درعین ساماندهی و شفافیت عملکرد، حقوق مصرف‌کننده نیز رعایت ‌شود.
وی خاطر نشان کرد: در فروشگاه‌های زنجیره‏ای بزرگ مقیاس هم یکی دیگر از انواع فروشگاههای زنجیره‏ای است و در سالهای اخیرنیز شاهد توسعه این فروشگاه‌ها بوده‏ایم که امکانات رفاهی بیشتری برای مصرف کننده مهیا می نماید، ازسوی دیگر به دلیل تامین کالا در حجم ‏های بسیاربالا قدرت چانه ‏زنی این فروشگاهها بیشتر و هزینه آنها کمتر و قیمت تمام شده نسبت به واحدهای سنتی پایین‌تر است همچنین به علت مدیریت متمرکز امکان نظارت بر کیفیت کالا و رعایت استانداردهای فروش در این فروشگاه ها بیشتراست.
تابش درخصوص اجرای تکالیف ناشی از آیین نامه ذیل ماده ۸ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر نیز گفت: دراین آیین‌نامه موضوع ساماندهی تبلیغات بازرگانی با هدف برندسازی و حمایت از تولید داخل پیگیری می‌شود ولی به دلیل  نبودن نگاه تخصصی و بازارمحور به مقوله تبلیغات بازرگانی درسال های گذشته و نبود برنامه‏ ریزی برای استفاده از این ابزار برای توسعه بازار و برندسازی با کمبودها و نقیصه‌های مختلفی روبرو هستیم. و برای ارتقای کیفیت و ساماندهی تبلیغات می‌بایست راه‌حل های مختلفی ازجمله بسته ‏های حمایتی برای تبلیغات، اصلاح قوانین، طراحی برنامه‌های فرهنگ سازی و آموزشی و… را مدنظرقرار داد و پیگیری نمود که دراین خصوص پیشنهادات مختلفی در حال طرح و بررسی و تصمیم‌سازی درکمیسیون مربوطه است.
درخصوص بحث برندسازی نیز شایان ذکراست که موضوع برند دردو حوزه داخلی و صادراتی قابل پیگیری است که با توجه به ضرورت امربرند پروری درحوزه بازارهای داخلی که متاسفانه تاکنون آنطور که باید و شاید مورد عنایت قرار نگرفته است برنامه‌هایی مد نظراست که امید میرود بتوان همگام با تکالیف ماده ۸ و ساماندهی تبلیغات این مهم را نیزپیش برد و موجبات توسعه و ارزش آفرینی در بازار داخلی و بین المللی را درسایه ایجاد برند ملی و بین المللی فراهم آورد.
مدیرکل دفتر امور خدمات بازرگانی با اشاره به بند ۲۳ سیاستهای اقتصاد مقاومتی افزود: با عنایت به ضرورت شفافیت نظام توزیع تسهیل فرآیند تجارت این دفتر موظف به پیاده سازی سامانه جامع انبار و سامانه شناسه‌دار کردن کالا شده است.
وی خاطر نشان کرد: برهمین اساس با بهره مندی از اطلاعات موجود در سامانه های فعال وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت اقدام به انتقال این اطلاعات به سامانه جامع انبار نموده تا بر مبنای آن فعالین حوزه ذخیره‌سازی کالا را شناسایی کنید.
وی یادآور شد: پس از ثبت اطلاعات بانکهای اطلاعاتی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت طبق قانون لازم است سایر اطلاعات دستگاه‌های دیگر همچون بنادر،گمرکات، ‌مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و جهاد کشاورزی را نیز در سامانه جامع انبار درج نمائیم. تا پس از ثبت اطلاعات،‌ کل زنجیره تامین قابل رصد شده و عملاً‌ نظام توزیع کشور از شفافیت لازم برخوردار گردد.
درخصوص سامانه شناسه دار کردن کالا نیز با تفویض وظایف مربوط به اجرای تکالیف آیین نامه ذیل ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به معاونت امور اقتصادی و بازرگانی در ابتدا با هدف اجرای فاز اول (تعیین شناسه و شناسنامه برای کالاها براساس ۱۱ گروه کالایی تعیین شده در آیین‌نامه فوق الاشاره) جلساتی تحت عنوان کارگروه ملی به منظور ایجاد وفاق و هماهنگی با حضور کلیه سازمانهای ذیمدخل دراین امر تشکیل گردیدکه در این جلسات کارگروه‌‌های تخصصی مربوط به هر گروه کالایی (۱۰ کارگروه تخصصی) مصوب وبرای اجرای هر چه بهتر این سامانه برنامه عملیاتی کارگروه‌ها نیز تدوین و به آنها ابلاغ گردید. برهمین اساس در اولین مرحله برنامه عملیاتی فوق‌الاشاره اقدام به ارتقاء‌آموزشی کارگروه‌‌ها شدکه این جلسات آموزشی بصورت فشرده دراین دفتر برگزارگردید.
وی درخصوص پیشرفت کار افزود: یکی ازکارگروه‏هائی که تقریبا مراحل تعیین شناسه و شناسنامه کالا را تکمیل و به مرحله تعیین کدهای رهگیری رسیده است مرکز دخانیات می‌باشد. لذا با تکمیل این سازوکاردرحال حاضرمی‏توان کالای دخانی را در سطح کشور رهگیری کرد.
همچنین آقای تابش یادآورشد: در حوزه دارو (انسانی و دامی)، محصولات بهداشتی آرایشی نیز با توجه به سامانه موجود در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان دامپزشکی در حال تدارک زیرساخت فنی و هماهنگیهای مورد نیاز برای اتصال دوسامانه می باشیم و به لحاظ زمانی کار جلوتر از تکالیف قانونی است. درمورد سایر کارگروه‌های تخصصی فرعی نیز موضوع بصورت فشرده و جدی درحال پیگیری است.
تابش در ادامه افزود: در کنار ساماندهی بخش خرده فروشی و هدایت این شبکه به سمت سازمان یافته به جای سنتی، در بخش فروش عمده نیز اقداماتی در دست اجراست. که حرکت به سمت بهره گیری از یک شبکه توزیع شبکه ای و مویرگی با حداقل واسطه‌ها مدنظر است تا بتوان نه تنها شرایط توزیع را به استانداردهای بهداشتی و توزیعی نزدیک نمود، بلکه کاهش هزینه های توزیع و رعایت حقوق مصرف کنندگان را نیز بیش از پیش مدنظر قرار داد.
در این راستا شرکت‌های پخش که یکی از فعالین نظام توزیع هستند و در حوزه کالاهای FMCG  به صورت مویرگی به پخش کالا می پردازند، در سالهای اخیر با توجه به سیاستهای دولت توسعه قابل قبولی از منظر تنوع کالایی و حجمی را به خود اختصاص داده اند. این شرکت‌ها در حوزه دارویی ۱۰۰ درصد کالا را توزیع می‌کنند و در سایر کالا از ۳۰ درصد تا ۱۰۰ درصد توزیع کالا را برعهده دارند و با سیاستهای پیش رو تا پایان برنامه ششم بی شک سهم بسیار بالاتری را به خود اختصاص خواهند داد.
وی خاطر نشان کرد : در راستای تحقق اهداف مرتبط با اصلاح نظام توزیع، اقدامات اثربخشی مرتبط با راه اندازی سامانه هایی که تاکنون مغفول مانده بود نظیر سامانه انبار، سامانه پخش (توزیع) و … صورت پذیرفته و فازهای تکمیلی آنها نیز در دست اقدام می باشد.
وی در مورد سامانه دوم که مربوط به انبارها و مراکز نگهداری است افزود :
در استان سمنان این طرح به عنوان پایلوت اجرا شد و بعد از موفقیت در اجرا به کل سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده و کل کشور به ۶ منطقه تقسیم و با حضور  استانهای همجوار آموزش صورت پذیرفته و آماده ی عملیاتی شدن گردیده است. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در ۲ منطقه با معین بودن استان‌های همدان و آذربایجان شرقی و  با حضور ۸ استان همجوار آموزشهای لازم ارائه گردیده است و در این ۱۰ استان کار عملیات اجرایی شروع شده است. وی افزود: آموزشهای مذکور تا پایان دی ماه ادامه داشته و پس از آن آمادگی کامل جهت اجرا در سراسر کشور وجود خواهد داشت.
وی همچنین افزود:۱۲۰ هزار رکورد انبار و مراکز نگهداری کالا به کمک سامانه های موجود وزارت متبوع مثل سامانه بهین یاب، سامانه کاداستر، سامانه اعلام موجودی کالا و سامانه مرکز اصناف ثبت شده که در حال رایزنی با سایر دستگاه‌های اجرایی هستیم تا بقیه انبارها نیز شناسایی شود.
تابش یادآور شد:  موفقیت این طرح مستلزم همکاری جدی دستگاه‌های اجرایی قید شده در قانون و اطلاع‌رسانی صحیح به آحاد جامعه می‌باشد.
وی همچنین گفت : سامانه شرکت‌های پخش یکی دیگر از سامانه‌هایی است که در حال راه‌اندازی بوده که از یکسو موجب الکترونیکی شدن و کاهش زمان صدور مجوز از بیش از یک ماه به ۱۵ روز  و بدون حضور متقاضی شده و از سوی دیگر در فازهای آتی منجر به رصدپذیر شدن کالاها و همچنین تهیه الگوی بهینه و جاری توزیع کالا در کشور خواهد شد.

منبع : شاتا نیوز

ارسال شده در

واردات مواد اولیه تولید جایگزین ورود کالاهای مصرفی شود

رئیس اتاق اصناف هرمزگان گفت: واردات مواد اولیه تولید باید جایگزین ورود بی رویه کالاهای مصرفی و واسطه ای که تنها به تولید ضربه می زند، شود .

واردات مواد اولیه تولید جایگزین ورود کالاهای مصرفی شود

عبدالمجید جلالی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اتاق اصناف ایران افزود: با واردات کالاهای مصرفی نه تنها تولیدات داخل را صادر نمی‌کنیم، بلکه حتی قدرت رقابت با تولیدات خارجی را هم از کالاهای داخلی می‌گیریم ؛ دولت باید برای افزایش اشتغال  و تولید ، واردات مواد اولیه  و ماشین آلات تولید را جایگزین واردات کالاهای مصرفی کند.

وی تصریح کرد: واردات کالاهای مصرفی بویژه کالاها و اقلامی که تولید داخل یا امکان تولید دارند، ضد اشتغال، ضد رشد اقتصادی و حتی تورم زا هستند و از این رو، لازم است سیاست جایگزینی واردات در قبال توسعه صادرات توجه شود؛ اکنون مشکل اصلی اقتصاد کشور  حجم بالای واردات کالاهای مصرفی در دهه گذشته به علت افزایش درآمدهای نفتی بوده است.

جلالی اظهار کرد:  واردات مواد اولیه تولید تاثیر مثبت بر تولید ، اشتغال، رشد اقتصادی و حتی کاهش تورم دارد. واردات ماشین آلات و خطوط تولید، فناوری و دانش فنی و مواد و قطعاتی که در فرایند تولید کالاهای نهایی استفاده می شوند، به تولید بیشتر، تولید با فناوری و دانش روز و توسعه خطوط تولید و افزایش حجم تولید داخل و در نتیجه افزایش اشتغال پایدار، رشد تولید ناخالص ملی و حتی بستر سازی کمک به توسعه صادرات کمک می کند.

وی همچنین بر فرهنگ استفاده از کالاهای تولید داخل تاکید کرد و افزود: در حال حاضر باید به  دنبال استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های داخلی برای ارتقاء کیفیت تولید باشیم.  در استان هرمزگان تلاش داریم تا از واردات مواد اولیه کالا به نفع تولید داخلی استفاده کنیم تا علاوه بر اشتغالزایی به خودکفایی  برسیم که در این زمینه نیازمند بسته های حمایتی دولت هستیم.

وی تصریح کرد: تعاونی مرز نشینان استان هرمزگان ظرفیت بالایی برای واردات دارد که قصد داریم با انجام هماهنگی های لازم از این ظرفیت در راستای واردات مواد اولیه  استفاده کنیم و تجهیزات و ماشین آلات صنوف تولیدی را بهسازی و نوسازی کنیم.

منبع : اتاق اصناف ایران

ارسال شده در

وزارت صنعت : تاکنون 40 شرکت مجوز نمایندگی رسمی واردات خودرو را اخذ کرده اند

سرپرست معاونت امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: تاکنون ۴۰ شرکت مجوز نمایندگی رسمی واردات خودرو را اخذ کرده اند.

مساله ثبت سفارش برای نمایندگی خاصی محدود نشده و برابر مقررات اقدام می شود.
واردات خودرو-مراوده
یدالله صادقی در جمع خبرنگاران افزود: اکنون امکان ثبت سفارش خودرو برای نمایندگی های واجد شرایط و دارای مجوز فراهم شده است و به هر تعداد نیاز باشد، می توانند بدون ممنوعیت و محدودیت واردات خودرو انجام دهند.

وی افزود: وزارت صنعت مانند سایر بخش های کشور در زمینه خودرو بر اصل سیاست حمایت از تولید داخل تاکید دارد و شرکت هایی که از نمایندگی های خودروساز اروپایی و آسیایی مجوز دارند، باید خدمات پس از فروش را به مدت ۱۰ سال تضمین کنند.

این مسوول در وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: براساس سیاست های تنظیم بازار در عرصه خودرو ثبات لازم حاکم است و التهابی در بازار وجود ندارد.

صادقی با بیان اینکه وزارت صنعت از شرکت یا نشان خاص خارجی یا سرمایه گذاری مشترک یک شرکت پشتیبانی نمی کند، افزود: مساله ثبت سفارش برای نمایندگی خاصی محدود نشده و برابر مقررات اقدام می شود.

به گفته این مقام مسوول، شرایط تحریم وضعیت خاص خود را داشت و برخی واردکنندگان خودرو از طریق شرکت های واسطه ای در کشورهای منطقه اقدام می کردند اما اکنون هر شرکت واردکننده خودرو، دارای مجوز مستقیم و بدون واسطه از تولیدکننده اصلی واردات خودرو است.

وی یادآور شد: شرکت هایی که در گذشته از طریق واسطه به اخذ نمایندگی یک خودروساز اقدام کرده اند، ۶ ماه مهلت داشتند، نسبت به تغییر شرایط اقدام کنند؛ البته این مدت برای یک دوره سه ماهه تمدید شده است و باید طبق دستورالعمل لازم اقدام کنند.

آخرین وضعیت ثبت سفارش  برندهای “هیوندای” و “کیا”

صادقی با اشاره به دستورالعمل دولت که در تاریخ ۱۲ دی‌ماه سال جاری صادر شده است، بیان کرد: طبق این دستورالعمل ثبت سفارش خودرو و سایر کالاهای بادوام به برندهایی که دارای نمایندگی در کشور هستند محدود می‌شود و این موضوع بنابر خواسته دولت در بند شش دستورالعمل مربوطه تکلیفی را در مورد ثبت سفارش برعهده ما نهاده است. در مورد دو برند کره‌ای “هیوندای” و “کیا” نیز ثبت سفارش و تامین کالا کاملا و به صورت مستمر ادامه دارد اما آنها باید برای تمدید گواهی اقدام کنند و در این زمینه مراجعه کردند. شرکت‌های مربوطه باید به دولت تضمین دهند که خدمات پس از فروش را به مدت ۱۰ سال تعیین و تایید می‌کنند اما هنوز تضمین‌نامه داده نشده است؛ بنابراین در سایت ثبت سفارش امکان ثبت ندارند، اما روند ثبت سفارش‌های قبلی در سامانه سازمان توسعه تجارت در حال انجام است.

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با شرکت‌های اصلی مخاطرات اصلی را انجام داده تا از طریق نمایندگی اصلی در بازار ایران فعالیت کنند و دیگر از طریق واسطه کار خود را انجام ندهند، چرا که این مسائل مربوط به دوران تحریم بوده و با قرارگرفتن در فضای پسابرجام شرایط تغییر کرده است و وضعیت قبلی وجود ندارد؛ بنابراین هر کس بتواند قرارداد مستقیم از شرکت‌های خودروساز دنیا ارائه کند هیچ‌ گونه محدودیتی برای فعالیت آن وجود ندارد و به هیچ وجه انحصاری در کار نخواهد بود.

منبع : قطره
ارسال شده در

ضرورت ساماندهی و چابک سازی تشکل های صنفی

علی عوض پور دبیر کل اتاق اصناف ایران در خصوص ساماندهی تشکل های صنفی گفت:

ساختار نظارت بر اصناف و بنگاههای اقتصادی در قانون نظام صنفی به گونه دقیقی تعریف شده است. بر اساس مواد گوناگون قانون نظام صنفی، واحدهای صنفی در قالب اتحادیه های صنفی و اتحادیه های صنفی در قالب اتاق اصناف شهرستان و اتاق های شهرستان در قالب اتاق اصناف ایران فعالیت می نمایند.

علی عوض پور دبیر کل اتاق اصناف ایران در خصوص ساماندهی تشکل های صنفی گفت

مرجع ناظر بر فعالیت اتاق های اصناف شهرستانها علاوه بر اتاق اصناف ایران ، کمیسیون نظارت بر تشکل های صنفی است که در ساختار سازمانهای صنعت ومعدن و تجارت هر شهرستان فعالیت می نماید.مرجع مافوق بر تشکل های صنفی کشور مطابق بر قانون نظام صنفی “هیات عالی نظارت بر سازمانهای صنفی ” است که متشکل از ۶ وزیر و مسولان مرتبط دیگر از جمله فرماندهی نیروی انتظامی است.

مطابق بند الف ماده ۴۹ قانون نظام صنفی کشور مصوب مجلس شورای اسلامی ،تصمیم گیری برای ادغام اتحادیه های صنفی یا تقسیم یک اتحادیه به دو یا چند اتحادیه در حیطه ی وظایف و اختیارات هیات عالی نظارت برسازمانهای صنفی است .بنابراین کمیسیون های نظارت جایگاه قانونی دارند و سایر مراجع به صورت جمعی و انفرادی نمی توانند اجرای تمام یا بخشی از قانون را متوقف کنند.

براساس بند ه  ماده ۵۵ قانون نظام صنفی تعیین دستور العمل نظارت بر حسن انجام وظایف قانونی و ایجاد هماهنگی بین کمیسیون های نظارت از وظایف هیات عالی نظارت است.

هیات عالی نظارت بر اساس مصوبه اخیر خود با توجه به ضرورت رفع موانع کسب وکار و تسهیل فعالیت بنگاههای کوچک و همچنین ضرورت شفاف سازی و چابک نمودن فعالیتهای اقتصادی ،سه شاخص برای عملیاتی شدن ادغام اتحادیه ها تعریف کرده است که آن سه شاخص مبنای هماهنگی است. بر مبنای این سه شاخص کمیسیون های نظارت تمامی شهرستانها مکلف شدند تا ارزیابی دقیق تری از فعالیت اتحادیه ها داشته باشند و تشخیص دهند که کدام اتحادیه های صنفی یا کدام رسته های زیرمجموعه اتحادیه ها ضروری است تا  ادغام یا تفکیک شوند.

این سه شاخص عبارت است از: نداشتن بنیه مالی ، عدم نصاب اعضاء و داشتن رسته های مشابه.  بنابراین با توجه به جایگاه قانونی کمیسیون نظارت و پشتوانه ی قانونی مصوبه هیات عالی نظارت، طرح ادغام اتحادیه های همگن و موازی دقیقا بر مبنای مر قانون و در چارچوب اختیارات و وظایف کمیسیون های نظارت تصریح شده در قانون نظام صنفی است.

از طرف دیگر هیات عالی نظارت ۱۸ عضو دارد و از این میان شش نفر از اعضای هیات وزیران در آن عضو هستند و این ترکیب قطعا مصلحت اعضای صنوف را در موضوع ادغام اتحادیه های صنفی در نظر می گیرد.

نکته دیگری که نیاز به تاکید دارد، انجام کار کارشناسی حکیمانه در طرح ساماندهی و چابک سازی تشکل های صنفی است.

به عنوان مثال هم اینک ۴ اتحادیه “پرنده و ماهی” ، “تهیه  و توزیع گوشت گوسفندی”، “تهیه و توزیع گوشت گاوی” و ” محصولات گوشتی (سوسیس و کالباس) در عرصه مواد پروتئینی فعالیت دارند و یا در حوزه پوشاک ۴ اتحایده مستقل با عناوین ” تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک”، ” کالای کشباف” ، پیراهن دوزان و پیراهن دوزان” و ” خیاطان زنانه و مردانه” حوزه لباس را با تداخل بسیار پوشش می دهند.

یا پیچ و مهره فروشان یک اتحادیه، میخ و قفل و لولا یک اتحادیه و تعمیرکاران قفل و کلید یک اتحادیه دارند.

همچنین ” لبنیات ” ، “سوپرمارکت”، “خواربارفروشان” ، ” عطار و سقط فروش” و “بنکداران” هر کدام در قالب یک اتحادیه فعالیت می کنند.

“رستوران و سلف سرویس”، ” چلوکباب و چلوخورشت” ، “تالارهای پذیرایی ، “کباب و آش و حلیم”، “فست فود”، ” کله پاچه و شیردان” و “جگر و دل و قلوه ” هر کدام یک اتحادیه دارند.

آیا ادغام این اتحادیه ها کاری سیاسی است؟ آیا ساماندهی و چابک سازی و رفع موانع کسب و کار و تسهیل فعالیت های صنفی افراد کاری غیرکارشناسی است؟

به نظر می رسد هر فرد منصف که در دنیای امروز زندگی می کند، تایید و تاکید دارد که ادغام بسیاری از این اتحادیه ها نه  تنها ضایعه تاسف باری ایجاد نمی کند که به ساماندهی امور تسهیل شرایط کسب و کار فرزندان ما منجر خواهد شد و در نهایت بهبود فضای کسب و کار و تشکل های صنفی توانمند و اثرگذار را در اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت.

 

منبع: اتاق اصناف ایران

ارسال شده در

بازی پرنوسان نفت و رفتار بازار نفت در سال جدید 2017

دنیای اقتصاد : نخستین ماه از سال ۲۰۱۷ میلادی از نیمه گذشته است و گمانه‌ها از چگونگی رفتار بازار نفت در سال جدید میلادی همچنان ادامه دارد. پیش‌بینی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی از روند معاملات طلای سیاه در سال جدید میلادی، تازه‌ترین تحلیلی است که طی مصاحبه‌ای از سوی این مقام نفتی مطرح شد. فاتح بیرول در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه با خبرگزاری رویترز انجام داد، با اشاره به اینکه «اگرچه ممکن است بازار نفت در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ در نتیجه اجرای طرح کاهش تولید به توازن برسد»، تاکید کرد: «قیمت جهانی نفت در سال ۲۰۱۷ شاهد نوسانات بسیار بیشتری خواهد بود.»

بازی پرنوسان نفت و رفتار بازار نفت در سال جدید 2017 - مراوده

توازن بازار نفت در نیمه نخست سال جاری میلادی که بیرول به آن اشاره کرده است، در نتیجه اجرای تعهدی به دست خواهد آمد که کشورهای عضو اوپک ۳۰ نوامبر سال گذشته میلادی برای اجرای آن توافق کردند. طبق این توافق کشورهای عضو اوپک (به استثنای ایران، لیبی و نیجریه) باید در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۷ روزانه ۲/ ۱ میلیون بشکه از تولیدات خود بکاهند تا کل تولیدات اوپک در این مدت به روزانه ۵/ ۳۲ میلیون بشکه در روز برسد. همچنین با پیوستن تولیدکنندگان غیرعضو اوپک مانند روسیه، عمان، مکزیک و… به این توافق، کاهشی ۵۵۸ هزار بشکه‌ای نیز از سوی این تولیدکنندگان رقم خواهد خورد. به این ترتیب مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی در کنار مطرح کردن این انتظار که «بازار جهانی نفت در نیمه نخست سال جاری میلادی توازن را تجربه خواهد کرد»، می‌گوید: اما آنچه می‌خواهم بگویم این است که ما در حال ورود به دوره‌ای پر نوسان در بازار نفت هستیم، نام بازی جدید «بازار نوسانی» خواهد بود.

اما به نظر می‌رسد «بازی نوسانات» که بیرول در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز به آن اشاره کرده است، زودتر از آنچه او مطرح کرده آغاز شده است. بازار جهانی نفت با شروع سال ۲۰۱۷ در پی شک و تردید به اجرای توافق کاهش تولید نفت و همچنین گزارش‌هایی مبنی بر شدیدترین افت صادرات کلی چین از سال ۲۰۰۹ به این سو، با نوسانات رو به پایین همراه بوده است. هرچند روند رو به کاهش قیمت نفت در روزهایی از فعالیت بازار با بهبود همراه بوده است، با این حال روز جمعه افتی ۳ درصدی برای قیمت نفت رقم خورد که در سایه نوسانات زیاد بازار، در معاملات روز گذشته نیز چندان فرصت جبران پیدا نکرد. به این ترتیب در حالی‌که با شروع فعالیت بازار در روز گذشته، تضعیف شاخص دلار باعث تقویت قیمت نفت خام شد، در ادامه روند معاملات شاهد ریزش دوباره قیمت‌ها بودیم. نفت خام برنت در معاملات روز گذشته و تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت ۱۶ به وقت تهران) با افتی ۲۴ سنتی به ۲۱/ ۵۵ دلار بر بشکه رسید. نفت خام آمریکا نیز افت ۲۱ سنتی داشت و ۱۶/ ۵۲ دلار بر بشکه معامله شد. هرچند تحلیلگران بازار عقیده دارند «با توجه به در پیش بودن مراسم تحلیف دونالد ترامپ به‌عنوان خبر اصلی، این هفته قیمت‌گذاری نفت به جای خود نفت، بیشتر از نوسانات ارزش دلار آمریکا متاثر خواهد بود»، با این حال انتظار بازار برای چگونگی اجرای توافق کاهش تولید نیز همچنان از جمله عوامل تاثیرگذار بر روند قیمت‌ها خواهد بود.

 

دو روی سکه توافق

از نگاه بیرول «اگرچه توافق کاهش تولید می‌تواند سیگنالی برای افزایش قیمت نفت باشد، از دیگر‌سو رشد قیمت عاملی برای افزایش تولید نفت خام آمریکا و دیگر تولیدکنندگانی خواهد بود که در این توافق مشارکتی ندارند.» مشکل دیگری که در پس افزایش قیمت نفت وجود خواهد داشت، تضعیف تقاضای جهانی نفت خام خواهد بود. به این ترتیب در شرایطی که نفت ارزان متقاضیان زیادی در بازار جهانی دارد، گران شدن طلای سیاه کاهش تقاضا را در پی خواهد داشت که در کنار افزایش تولید نفت شیل آمریکا، تبدیل به عاملی برای رشد حجم ذخایر نفتی در دنیا خواهد شد. آن‌طور که رئیس آژانس بین‌المللی انرژی در مصاحبه خود مطرح کرده است، او انتظار دارد نفت شیل آمریکا در سال جاری میلادی با رشد تولید همراه شود.

اما آمریکا تنها کشوری نخواهد بود که در نتیجه رشد قیمت نفت خام تولیدات خود را افزایش خواهد داد. چین دیگر کشوری است که به گفته بیرول با تقویت بازار نفت ، می‌تواند روند کاهشی تولید خود را معکوس کرده و با رشد همراه سازد. چین به‌عنوان پنجمین تولیدکننده بزرگ نفت جهان در سال ۲۰۱۵، در پی افت قیمت جهانی نفت تولیدات نفتی خود را در سال گذشته میلادی روزانه ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داد که بیش از مجموع کاهش تولید اعلام شده از سوی تولیدکنندگان غیر‌نفتی به استثنای روسیه است. پیش از این موسسه مشورتی انرژی اسپکتس، این انتظار را مطرح کرده بود که کاهش تولید چین در سال ۲۰۱۷ نیز ادامه پیدا خواهد کرد و تولید روزانه نفت چین ۲۰۰ هزار بشکه دیگر کاهش خواهد یافت. به این ترتیب در حالی که شرکت‌های دولتی چینی، چاه‌های موجود در میادین سالخورده را به دلیل بالا بودن هزینه‌ها بسته‌اند، ممکن است با رشد قیمت نفت توجیه لازم و کافی برای جبران کاهش تولید سال‌ گذشته را داشته باشند. هرچند چین هنوز به جنبش افزایش تولید در سال جاری میلادی نپیوسته است، اما تازه‌ترین داده‌ها از اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) نشان می‌دهد که تولید نفت خام در ایالات متحده آمریکا به ویژه در هفته گذشته و در ۴۸ ایالت جنوبی این کشور با رشد همراه بوده است. تولید کلی نفت خام در آمریکا، طی هفته گذشته ۹۵/ ۸ میلیون بشکه در روز بوده است که بیشترین سطح از آوریل سال گذشته به شمار می‌رود. رشد تولید در حالی در آن سوی دنیا توافق برای کاهش تولید را تهدید می‌کند که اوپک و تولیدکنندگان مستقل نفت، برای حل معضل مازاد عرضه و احیای قیمت نفت خام که هم‌اکنون ۵۰درصد کمتر از قیمت‌های سال ۲۰۱۴ است، در تلاش هستند.

 

تردید به بازگشت سرمایه‌گذارها

در چشم‌اندازی که رئیس آژانس بین‌المللی انرژی برای سال ۲۰۱۷ تصویر کرده است، یکی دیگر از نگرانی‌هایی که وجود دارد بازنگشتن سرمایه به صنعت نفت، به خصوص برای کشف منابع جدید است. هرچند پیش از این پیش‌بینی‌ها و نشانه‌هایی بیرونی مبنی بر اعتماد سرمایه‌گذاران به صنعت نفت و بازگشت آنها به پروژه‌ها مطرح شده بود، با این حال به نظر می‌رسد فاتح بیرول چندان به این نشانه‌ها خوش‌بین نیست. به گفته بیرول، نگرانی اصلی او در شرایط فعلی این است که «بعد از افت دو ساله قیمت طلای سیاه، سرمایه‌گذارها برای بازگشت به صنعت نفت به خصوص وارد کردن سرمایه خود برای کشف منابع نفتی جدید تمایل نداشته باشند.» بیرول در ادامه می‌گوید: «با وارد نشدن سرمایه‌گذاران به صنعت نفت، شاهد متوقف شدن پروژه‌های بسیاری در سراسر دنیا خواهیم بود، به این ترتیب چنانچه در سال جاری هیچ سرمایه‌گذار مطرحی برای ورود به صنعت نفت مشتاق نباشد، با فاصله‌ای چند ساله شاهد شکاف عرضه و تقاضا به‌عنوان پیامد جدی این اتفاق در بازار نفت خواهیم بود.» بیرول در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که تمایل شرکت‌های بزرگ نفتی برای ورود به پروژه‌هایی در سراسر دنیا، نگاه او به سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را بدبینانه جلوه می‌دهد. در آخرین روزهای سال گذشته میلادی و در شرایطی که کارشناسان اجرای توافق کاهش تولید را ضمانتی برای تعادل بازار و امنیت عرضه ارزیابی می‌کردند، دو غول نفتی فرانسوی و بریتانیایی رقابت خود برای افزایش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز را آغاز کردند؛ رقابتی که منجر به ورود حدود ۶ میلیارد دلار سرمایه‌ به پروژه‌های مختلف نفت و گاز در دنیا شد.

 

سال سیاه و سفید نفت

اما در شرایطی که رئیس آژانس بین‌المللی انرژی، برای نیمه نخست سال ۲۰۱۷ رشد قیمت و تعادل بازار نفت و پس از آن رشد تولیدات کشورهایی مانند آمریکا و چین و در پی آن آغاز بازی نوسانات را پیش‌بینی می‌کند، گزارش روز گذشته بلومبرگ بر بدبینی زودهنگام تجار نسبت به افت قیمت نفت خام آمریکا تاکید دارد. بر اساس این گزارش، انتظار تولیدکنندگان و تجار نفت برای کاهش قیمت نفت خام آمریکا به بیشترین سطح از سال ۲۰۰۷ به این‌سو رسیده است. این انتظار در حالی پدید آمده است که معاملات آتی این محصول با قیمت ۵۰ دلار بر بشکه در جریان است. بر این اساس به نظر می‌رسد با منتشر شدن سیگنال افت قیمت در بازار نفت که عمدتا از بازگشت شیل آمریکا به چرخه تولید ناشی می‌شود، تلاش برای افزایش مصون‌سازی در مقابل افت قیمت‌ها در میان معامله‌گران آغاز شده است. این تلاش می‌تواند به افت بیشتر قیمت‌ها در روزهای آینده منجر شود مگر اینکه نشانه‌ای مثبت، این مسیر را تغییر دهد. نقطه مقابل این نگاه، دیدگاه وزیر نفت کشورمان و همچنین وزیر انرژی عربستان سعودی است. به عقیده وزرای نفت بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نفت عضو اوپک، تعهدات برای کاهش تولید به شکل کامل اجرایی و باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد. آن‌طور که خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی روز گذشته عنوان کرده است: با اجرای توافق اوپک شاهد به تعادل رسیدن بازار نفت در نیمه نخست سال جاری میلادی خواهیم بود، بنابراین بعید است این توافق با پایان یافتن دوره ۶ ماهه برای اجرای آن، از سوی کشورهای شرکت‌کننده در آن تمدید شود. حال باید دید انتظارها برای بازار سال ۲۰۱۷ که یا سیاه هستند یا سفید، در ماه‌های آینده چگونه تعبیر خواهد شد.

منبع : دنیای اقتصاد